Argentína si zabezpečila nové financovanie od Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB) v celkovej výške 32 miliárd dolárov. Ďalších desať miliárd dolárov pomoci oznámila Medziamerická rozvojová banka (IDB). Svetová banka označila nový podporný balík za „významné vyjadrenie dôvery“ vláde.
Nové pôžičky od MMF by mali dosiahnuť 20 miliárd dolárov. Dohoda, ktorá je už 23. podporným programom pre Buenos Aires od roku 1956, počíta s okamžitým vyplatením prvej tranže 12 miliárd dolárov. V lete je potom plánované prvé hodnotenie a s ním spojené vyplatenie ďalších asi dvoch miliárd dolárov.
Ide o „uznanie pôsobivého pokroku dosiahnutého pri stabilizácii argentínskej ekonomiky“ a „vyjadrenie dôvery v odhodlanie vlády pokračovať v reformách“, uviedla šéfka MMF Kristalina Georgievová.
Argentínska ekonomika porastie „ako nikdy predtým“, reagoval na schválenie novej pomoci MMF ultraliberálny prezident krajiny Javier Milei. Minister financií Luis Caputo už skôr uviedol, že peniaze od MMF umožnia rekapitalizáciu centrálnej banky a pokračovanie dezinflácie, teda spomaľovania rastu spotrebiteľských cien.
Prekvapenie podľa agentúry AFP prišlo zo strany Svetovej banky, ktorá súčasne oznámila pomoc Argentíne vo výške 12 miliárd dolárov s cieľom „podporiť reformy, ktoré naďalej priťahujú súkromný sektor, a posilniť opatrenia na podporu tvorby pracovných miest“.
Krátko predtým argentínska centrálna banka oznámila, že po mnohých rokoch umelo udržiavaného fixného kurzu domácej meny uvoľní peso a od pondelka umožní jeho voľné kolísanie v pohyblivom pásme 1 000 až 1 400 za dolár. Limit sa potom každý mesiac rozšíri o jedno percento. V piatok mena uzavrela v kurze 1 074 za dolár. Podľa tzv. modrého kurzu, teda neoficiálneho, za ktorý sa mení na čiernom trhu, sa mena obchodovala za 1 375 za dolár.
Centrálna banka dodala, že zruší maximálny limit výmeny dolárov na občana, ktorý predstavoval 200 dolárov mesačne. Zruší aj rozdielny výmenný kurz pre vývozcov a povolí rozdeľovanie ziskov zahraničným akcionárom.
Podľa analytikov je dohoda pre prezidenta Mileie veľmi dôležitá. „Potrebuje ju, aby podporil ekonomickú ponuku a mal väčší manévrovací priestor. Pretože ak nastane nestabilita a inflácia sa zrýchli, zasiahne obyvateľstvo neistota, ktoré okamžite utečie k doláru,“ uviedla politologička z Univerzity v Buenos Aires Belen Amadeová.
Milei je vo funkcii od decembra 2023. Pristúpil už k škrtom v rozpočte a usiloval sa o novú pôžičku, aby zrušil dlh štátu voči centrálnej banke, dostal pod kontrolu infláciu, podporil rast a doplnil devízové rezervy. Medziročná inflácia v marci predstavovala 55,9 percenta. Výrazne sa síce znížila z 211 percent na konci roka 2023, ale stále patrí k najvyšším na svete. Argentína vlani zaznamenala prvý rozpočtový prebytok za posledných desať rokov, ale vedľajšími škodami boli pokles kúpnej sily, pracovných miest a spotrebiteľských výdavkov.
Argentína je treťou najväčšou ekonomikou Latinskej Ameriky. No bojuje s hospodárskou krízou, obrovskou infláciou a má problémy so splácaním svojich záväzkov. MMF ešte nesplatila pôžičku 44 miliárd dolárov z roku 2018, čo bola vôbec najväčšia pôžička, ktorú MMF poskytol. Krajina si už vyjednala nové podmienky jej splácania.
Ďalšie dôležité správy
