Dohoda je základom plánov nového prezidenta Mauricia Macriho na ozdravenie argentínskej ekonomiky. Tamojšie hospodárstva má problém s nízkymi investíciami, vysokou infláciou a nedostatočnými devízovými rezervami centrálnej banky. Senátori dohodu schválil po zhruba 14-hodinovej rozprave.

M. Macrimu sa podarilo schválenie dohody presadiť, hoci jeho vláda nemá v parlamente väčšinu. „To, čo robíme, je riešenie dlhového problému. Nezvyšujeme dlh, uzatvárame právnu otázku,“ uviedol šéf senátnej frakcie opozičného Frontu pre víťazstvo Miguel Pichetto, ktorý za dohodu hlasoval napriek odporu niektorých členov svojej strany.

Argentína vyhlásila v roku 2002 najväčší štátny bankrot v histórii a prestala splácať dlh v objeme 100 miliárd dolárov. V následných dvoch kolách reštrukturalizácie súhlasili s odpisom dvoch tretín pohľadávok majitelia 92 percent dlhopisov.

Zvyšní investori nové dlhopisy so zníženou hodnotu neprijali, čo viedlo k dlhodobým súdnym sporom, zablokovaniu majetku Argentíny, vylúčeniu krajiny z medzinárodných kapitálových trhov a k deformáciám ekonomickej politiky argentínskych vlád.

Predošlé ľavicovej vlády nároky zvyšných veriteľov odmietali uznať a ignorovali verdikty amerického súdu, ktoré boli pre Buenos Aires nevýhodné. Vlani v novembri však bol zvolený pravicový prezident M Macri, ktorý označil riešenie sporu o nesplatené dlhy za svoju prioritu a za základ obnovenia hospodárskeho rastu.