Argentínske bezpečnostné sily oznámili plány na využitie umelej inteligencie na predvídanie budúcich trestných činov. Odborníci sa ale obávajú, že by tento krok mohol ohroziť práva obyvateľov.

Nová bezpečnostná jednotka

Argentínsky prezident Javier Milei tento týždeň vytvoril bezpečnostnú jednotku pre umelú inteligenciu, ktorá má používať „algoritmy strojového učenia na analýzu údajov o trestnej činnosti za účelom predvídania budúcich trestných činov“.

Očakáva sa tiež, že bude nasadzovať softvér na rozpoznávanie tvárí na identifikáciu hľadaných osôb, strážiť sociálne médiá a tiež analyzovať záznamy z bezpečnostných kamier v reálnom čase. Cieľom je odhaľovať podozrivé aktivity.

Zatiaľ čo ministerstvo bezpečnosti uviedlo, že nová jednotka pomôže „odhaliť potenciálne hrozby, identifikovať pohyb zločineckých skupín či predvídať výtržnosti“, toto opatrenie v štýle Minority Report vyvolalo poplach medzi organizáciami na ochranu ľudských práv.

Obavy odborníkov a organizácií

Odborníci sa obávajú, že niektoré skupiny spoločnosti by mohli byť pod neúmernou kontrolou týchto technológií. Zároveň vyjadrili obavy, kto a koľko bezpečnostných zložiek bude mať k informáciám prístup.
Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International varovala, že tento postup môže porušovať ľudské práva.

„Rozsiahly dohľad ovplyvňuje slobodu prejavu, pretože podnecuje ľudí k autocenzúre alebo k tomu, aby nezdieľali svoje myšlienky či kritiku, ak majú podozrenie, že všetko, čo komentujú, zverejňujú alebo publikujú, je monitorované bezpečnostnými zložkami,“ uviedla výkonná riaditeľka Amnesty International Argentína Mariela Belskiová.

Kontroverzné opatrenia nového prezidenta

Ultraliberálny ekonóm Javier Milei sa úradu ujal 10. decembra minulého roku a do troch týždňov oznámil stovky opatrení, ktoré menia zákony v ekonomickej či sociálnej oblasti. Tie sú súčasťou jeho „šokovej terapie“, s ktorou chce dostať argentínsku ekonomiku z hlbokej krízy, znížiť infláciu a zredukovať rozpočtový deficit. Zároveň sľúbil, že v krajine zakročí tvrdou rukou proti kriminalite.

Ministerka bezpečnosti Patricia Bullrichová pred časom ospevovala kontroverzný väzenský model v Salvádore. Vláda tiež ostro zakročila proti protestom, ktoré vypukli po oznámení prezidentových reforiem; poriadková polícia proti demonštrantom použila slzný plyn a gumené projektily. Úrady tiež hrozili sankciami rodičom, ktorí na protestné pochody privedú deti.

V krajine, ktorá sa stále snaží vysporiadať s temnou históriou štátnych represií, vyvolalo posledné zmienené opatrenie obzvlášť silnú reakciu. Odhaduje sa, že v rokoch 1976 až 1983 sa brutálna diktatúra v krajine postarala o zmiznutie 30 000 ľudí, z ktorých niektorí boli spútaní zaživa vyhodení z lietadiel pri takzvaných letoch smrti. Tisíce ľudí boli tiež mučené a stovky detí unesené.

Ďalšie dôležité správy

EBE 35 Buenos Aires - Veľkú bábku parodujúcu argentínskeho prezidenta Javiera Mileia drží demonštrant pred vládnym skladom potravín, kde sa ľudia zhromažďujú, aby žiadali uvoľnenie zásob pre vývarovne, ktorých dodávky potravín závisia od vlády v Buenos Aires v Argentíne v stredu 29. mája 2024. FOTO TASR/AP

A large puppet of Argentine President Javier Milei is held by a protester outside a government depot for food storage where people gather to demand the release of supplies for soup kitchens,
Neprehliadnite

Šoková terapia prezidenta Javiera Mileiho prehlbuje nerovnosť príjmov v Argentíne