Pre výsledok arbitráže, ktorú v stredu začala energetická spoločnosť ČEZ proti ruskej plynárenskej firme Gazprom pre krátenie dodávok zemného plynu v minulom roku, a v ktorej žiada náhradu škody okolo jednej miliardy korún (približne 42 miliónov eur), bude kľúčové určenie, za akých okolností škoda pre českú spoločnosť vznikla. Pokiaľ česká firma preukáže nedodržanie zmluvy, tak má značnú šancu na priznanie odškodnenia. ČEZ by v takom prípade mohol postihnúť majetok Gazpromu v cudzích krajinách, v prípade majetku nachádzajúceho sa v Rusku je však takáto možnosť nepravdepodobná. ČTK to povedali právnici z univerzít. Podľa ekonómov je podnet ČEZ k arbitráži logický, v praxi však veľký vplyv zrejme mať nebude.

Právnici tvrdia, že ČEZ má šancu 

„Bez detailnej znalosti podaného návrhu, kontraktu medzi ČEZ a Gazpromom a jeho rozhodného práva nemožno výsledok sporu akokoľvek predikovať,“ povedal Petr Tomášek z Katedry obchodného práva Právnickej fakulty Univerzity Karlovej. Dôležité podľa neho bude potrebné vymedzenie, v čom konkrétne spočíva spôsobená škoda. Podstatná bude ďalej otázka, či škoda vznikla po začatí konfliktu Ruska s Ukrajinou a následných sankciách alebo už skôr. Z pohľadu Gazpromu potom bude podľa právneho experta zásadné, na čom postaví svoju obranu. „Hypoteticky by mohla prichádzať do úvahy napríklad nemožnosť plnenia v dôsledku prijatých sankcií či inej vyššej moci,“ podotkol Tomášek a pripomenul nedávne výbuchy plynovodov či dohady ohľadom opravy turbín pre Nord Stream 1 v Kanade.

Podľa Zdeňka Nového z Katedry medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty Masarykovej univerzity má ČEZ v prípade, že preukáže nedodanie plynu, značnú šancu na priznanie nároku. Zároveň je podľa neho nutné počítať s argumentom ruskej spoločnosti, že nedodanie spôsobili okolnosti vyššej moci. Tými by mohli byť práve sankcie voči Rusku.

V prípade, že by ČEZ v arbitráži uspel, obaja právni experti upozornili, že Rusko ratifikovalo tzv. Newyorský dohovor, ktorý zaisťuje uznanie a výkon cudzích rozhodcovských nálezov. \„Majetok Gazpromu v cudzích krajinách tak možno prípadne postihnúť. Pri majetku nachádzajúceho sa v Rusku je ale taká možnosť skôr nepravdepodobná,\“ podotkol Tomášek.

Zdeněk Nový tiež upozornil, že Gazprom by v prípade svojho neúspechu v arbitráži mohol požiadať o zrušenie rozhodnutia. „Avšak šanca takéhoto postupu je štatisticky malá, pretože švajčiarsky Najvyšší súd, ktorý jediný o takomto návrhu jednoinštančne rozhoduje, ruší v priemere iba štyri percentá nálezov,“ doplnil Nový.

K situácii sa vyjadrili aj ekonómovia

ČEZ musel začať arbitráž, tvrdí analytik Capitalinked Radim Dohnal. „Predsa len je to firma, ktorá má podnikať za účelom zisku. Teda každú aj potenciálnu náhradu škody musí vyhodnotiť a následne žalovať,“ povedal. Postoj Rusov sa podľa neho bude v spore odvíjať od toho, aký ďalší vývoj očakáva Kremeľ vo vzťahu k západu.

Ako logický krok hodnotí podnet ČEZ aj analytik XTB Tomáš Cverna, význam samotnej arbitráže ale vníma skôr ako politický než ekonomický. „ČEZ chce na jednej strane ukázať, že mu nie je ľahostajný prístup Gazpromu k zmluvám. Na druhej strane by náhrada škody vo výške jednej miliardy korún (približne 42 miliónov eur) nemala príliš výrazný vplyv na zlepšenie hospodárenia spoločnosti,“ podotkol Cverna.

Európska únia uvalila na Rusko sankcie

Situácia okolo dodávok ruského plynu sa skomplikovala po začatí ruskej invázie na Ukrajine. EÚ v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom siete plynovodov.

Ďalšie dôležité správy

WA 65 archív Petrohrad - Na archívnej snímke zo 14. septembra 2022 muž kráča okolo loga ruského štátneho energetického giganta Gazprom počas medzinárodného fóra o skladovaní zemného plynu v Petrohrade. Gazprom oznámil, že v nedeľu 25. septembra 2022 prepraví do Európy potrubím cez Ukrajinu 42,4 milióna kubických metrov (m3) plynu, čo je rovnaký objem, aký uvádzal v predchádzajúcich dňoch. Európsky trh s plynom tak citlivo reaguje na akékoľvek potenciálne narušenia dodávok po zastavení plynovodu
Neprehliadnite

Energetická spoločnosť ČEZ začala arbitráž proti Gazpromu