Apple skúma možnosti domácej robotiky, pričom ju považuje za oblasť s potenciálom stať sa jednou z „ďalších veľkých vecí“. Inžinieri v Apple sa zamerali na mobilného robota, ktorý by mal používateľom pomáhať v domácnosti, uviedli pre Bloomberg zdroje, ktoré si neželali byť menované, pretože projekt skunk-works má nateraz zostať v utajení. Výrobca iPhonu zároveň vyvíja pokročilé stolové domáce zariadenie, ktoré na pohyb displeja využíva robotiku.
Apple je pod rastúcim tlakom, aby našiel nové zdroje príjmov potom, čo vo februári zrušil projekt elektrického vozidla. Časy, keď okuliare pre zmiešanú realitu, budú zarábať veľké peniaze sú takisto ešte ďaleko.
Apple sa snaží zaujať bežných spotrebiteľov a využiť pokroky v oblasti umelej inteligencie. Vývoj robotiky prebieha v rámci divízie hardvérového inžinierstva spoločnosti Apple a jej skupiny AI a strojového učenia, ktorú vedie John Giannandrea.
Investori spoločnosti Apple reagovali na tieto správy chladne, pričom akcie sa veľmi nehýbali. V New Yorku vzrástli len o menej ako jedno percento na 169,65 dolárov. Na porovnanie, akcie spoločnosti iRobot, výrobcu robotických vysávačov Roomba, medzitým vyskočili až o 17 percent, zakrátko si však pripísali už len menej ako dve percentá.
Projekt domácej robotiky po prvý raz nadchol vedenie spoločnosti Apple pred niekoľkými rokmi. Cieľom bolo, aby displej kopíroval pohyby hlavy – napríklad prikývnutie. Spoločnosť sa však obávala, či by spotrebitelia boli ochotní za takéto zariadenie zaplatiť. Vyskytli sa aj technické problémy súvisiace s vyvážením hmotnosti robotického motora na malom stojane. Primárnou prekážkou boli nezhody medzi vedúcimi pracovníkmi spoločnosti Apple v otázke, či vôbec vo vývoji produktu pokračovať.
Snaha spoločnosti Apple o „ďalšiu veľkú vec“ pochádza ešte z éry Steva Jobsa. Je však čoraz ťažšie vytvoriť produkt, ktorý by sa niekedy vyrovnal iPhonu. Ten v minulom roku predstavoval 52 percent tržieb spoločnosti, a teda 383,3 miliardy dolárov.