Západné sankcie zasiahli ruské banky, bohatých jednotlivcov alebo dovoz technológií. Po roku rozsiahlych obmedzení, ktorých cieľom bolo oslabiť vojnový fond Moskvy, sa ale ekonomický život pre bežných Rusov príliš nelíši od toho, ktorý viedli pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Žiadna masová nezamestnanosť a prepad meny sa nekonajú. Nie sú tu žiadne krachujúce banky, pred ktorými sa tvoria dlhé rady. Ponuka v supermarketoch sa príliš nezmenila, zahraničný tovar je stále dostupný, alebo jeho miesto zaujali miestne ekvivalenty, píše agentúra AP.

Davy ľudí v niektorých moskovských nákupných centrách možno preriedli, ale nijako drasticky. Niektoré zahraničné spoločnosti ako McDonald's a Starbucks prevzali miestni majitelia, ktorí ponúkajú v podstate rovnaké menu len pod inými názvami.

„Z ekonomického hľadiska sa nič nezmenilo,“ hovorí 53-ročný Vladimír Žarov, ktorý pracuje v televízii. „Pracujem ako predtým, chodím na nákupy ako predtým. No, možno sa trochu zdvihli ceny, ale nie tak, aby to bolo nejako výrazne poznať,“ dodáva.

Ruská ekonomika ustála bezprecedentné západné sankcie oveľa lepšie, než sa očakávalo. Nadchádzajúce mesiace ale budú pre ruskú ekonomickú pevnosť prezidenta Vladimíra Putina predstavovať tvrdú skúšku, ako sa konečne sprísňujú obmedzenia na hlavný zdroj peňazí Kremľa – ropu.

Nastupujúce sankcie by mali ubrať z výnosov

Ekonómovia sa domnievajú, že nastupujúce sankcie na ruské fosílne palivá, ako je napríklad stanovenie maximálnej ceny za ropu, by mali ubrať na výnosoch, ktoré financujú agresiu proti Ukrajine. Niektorí analytici predpovedajú, že by sa v najbližších mesiacoch mohli objaviť prvé náznaky problémov, ako je preťaženie vládneho rozpočtu alebo pokles meny.

Iní odborníci ale uvádzajú, že Kremeľ má značné finančné rezervy, ktoré sankcie nijako nezasiahli a navyše si rýchlo utvoril nové obchodné väzby s Áziou. Podľa nich nehrozí, že by Rusku došli peniaze. Rozľahlá krajina namiesto toho bude čeliť pomalému pádu v ústrety dlhoročnej hospodárskej stagnácii.

„Bude mať dostatok financií v akomkoľvek rozumnom scenári,“ povedal pri nedávnej on-line debate Chris Weafer, analytik so špecializáciou na ruské hospodárstvo z konzultačnej firmy Macro-Advisory. Rusko bude mať aj naďalej príjmy z ropy, a to aj pri nižších cenách tejto suroviny. „Kremeľ nečelí žiadnemu tlaku, aby konflikt kvôli ekonomickým problémom ukončil,“ uviedol Weafer.

Zatiaľ čo ruské hospodárstvo balansuje na pomedzí sankcií a odolnosti, ponuka tovaru pre Rusov zostala pozoruhodne totožná. Spoločnosť Apple síce prestala v krajine svoje produkty ponúkať, ale Wildberries, najväčší ruský internetový predajca, ponúka iPhone 14 za približne rovnakú cenu ako vo zvyšku Európy. Internetový predajca Svjaznoj ponúka nové Apple AirPods Pro.

Nábytok a domáce potreby, ktoré zostali po odchode IKEA z Ruska, sa rozpredávajú na stránkach Yandex. Na zohnanie síce nie sú kávové kapsule od Nespresso potom, čo ich švajčiarska spoločnosť Nestlé prestala dodávať, ale k dispozícii sú podobné výrobky.

Na etiketách plechoviek pív Budweiser a Leffe predávaných v Moskve je uvedené, že ich vyrobil miestny partner spoločnosti ABInBev - hoci sa firma svojho podielu v ruskom spoločnom podniku zbavila a ponúkla ho na predaj. K dispozícii sú stále miestne, ale aj západné kolové nápoje fľašované v Poľsku.

Ceny zahraničných áut stúpli

Dostupné sú aj zahraničné autá, ale je ich oveľa menej a za vyššie ceny, hovorí Andrej Olchovskij, šéf skupiny Avtodom, ktorá v Moskve, Petrohrade a Krasnodare prevádzkuje 36 dílerstiev. „Dodávky vozidiel značky Porsche, rovnako ako u iných výrobcov, nie sú možné oficiálnou cestou. To, čo je na trhu, dovážajú jednotlivci alebo sa dopravuje oficiálne cez spriatelené krajiny,“ uvádza Olchovskij.

Zatiaľčo 191 zahraničných spoločností z Ruska odišlo a ďalších 1169 na tom pracuje, približne 1223 ich zostáva. Ďalších 469 vyčkáva, ako sa situácia vyvinie, uvádza Kyjevská ekonomická škola. Spoločnosti čelia verejnému tlaku zo strany Kyjeva aj Washingtonu, niektoré však zistili, že zohnať ruského kupca nie je také jednoduché. Ďalší uvádzajú, že predávajú základné potreby ako napríklad jedlo.

Obyvatelia Moskvy medzitým dopad sankcií zľahčujú. „Možno sa ma to zatiaľ nijako nedotklo,“ hovorí 63-ročný dôchodca Alexander Jerjomenko. „Myslím si, že vydržíme všetko,“ dodáva.

Podľa 33-ročného Dmitrija, ktorý odmietol uviesť svoje priezvisko, sa zmenili len značky oblečenia. „Historicky sme zažili aj horšie obdobie a vysporiadali sme sa s tým,“ hovorí. Rusko podľa neho musí „budovať vlastnú výrobu a nespoliehať sa na dovoz“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Dve spoločnosti, jeden obchod. Takto sa obchádzajú sankcie, aby ruská ropa neprestala tiecť