V hlavnom meste Astana sa minister zahraničných vecí USA Antony Blinken stretne s prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom, ako aj s ministrami zahraničných vecí všetkých piatich bývalých sovietskych stredoázijských republík, medzi ktoré patrí aj Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan.
AFP konštatuje, že ide o najvýznamnejšiu cestu predstaviteľa administratívy amerického prezidenta Joea Bidena do Strednej Ázie, ktorá sa uskutoční niekoľko dní po prvom výročí invázie ruskej armády na Ukrajinu.
Stredoázijské krajiny majú s Ruskom dlhodobé bezpečnostné a hospodárske vzťahy, ale na rozdiel od bývalej sovietskej republiky Bielorusko sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine nepostavili na stranu Moskvy.
Zástupcovia všetkých piatich stredoázijských krajín sa minulý týždeň zdržali hlasovania alebo nehlasovali o rezolúcii Valného zhromaždenia OSN, ktorá požadovala, aby sa ruská armáda z Ukrajiny stiahla.
Naopak, dôvody, ktorými ruský prezident Vladimir Putin obhajuje rozpútanie vojny na Ukrajine — najmä údajne zlé zaobchádzaním s rusky hovoriacou menšinou na Ukrajine —, vyvoláva obavy v stredoázijských štátoch, kde žijú početné ruské menšiny.
Kazachstan, ktorý má s Ruskom najdlhšiu pozemnú hranicu, vlani na jeseň prijal Rusov hromadne utekajúcich pred tzv. čiastočnou mobilizáciou a vyzval na diplomatické riešenie vojny, ktoré by rešpektovalo medzinárodné právo.
Prezident Tokajev nedávno telefonicky hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, hoci vlani sa stretol aj s Putinom, aby potvrdil vzájomné vzťahy, dodala AFP.
Čína, ktorú Spojené štáty považujú za svojho najvýznamnejšieho dlhodobého konkurenta, sa tiež snaží rozšíriť svoj vplyv v priľahlom regióne. Prezident Si Ťin-pching si minulý rok vybral Kazachstan a Uzbekistan za ciele svojej prvej zahraničnej cesty od pandémie vyvolanej infekčnou chorobou covid-19.
Z Kazachstanu zamieri Blinken do Naí Dillí, kde sa stretnú ministri zahraničných vecí skupiny G20. Podľa AFP sa očakáva, že sa bude vyhýbať ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi, s ktorým od vojny hovoril len telefonicky. Spojené štáty sa domnievajú, že Moskva nemá úprimný záujem o riešenie súčasných problémov a kríz prostredníctvom rokovaní.