Antimikrobiálna odolnosť pre ľudstvo predstavuje významnú hrozbu, varovali lídri v oblasti zdravia po tom, čo zo štúdie vyplynulo, že sa stala hlavnou príčinou smrti vo svete a má každodenne na svedomí okolo 3 500 úmrtí.
Viac než 1,2 milióna ľudí v roku 2019 zomrelo priamo v dôsledku bakteriálnych infekcií odolných voči antibiotikám, vyplynulo z vôbec najkomplexnejšieho odhadu v oblasti svetového dopadu antimikrobiálnej odolnosti (AMO). Rozsiahla analýza, ktorá vyšla v časopise Lancet, pokryla viac ako 200 krajín a území. Píše sa v nej, že AMO ma na svedomí viac úmrtí než HIV/Aids či malária, píše The Guardian.
Odolné voči antibiotikám
K stovkám tisícom úmrtí dochádza v dôsledku bežných infekcií, ktoré bolo v minulosti možné liečiť, pretože baktérie, ktoré ich zapríčiňujú, sa stali voči liečbe odolnými, vyplynulo zo štúdie. „Tieto nové údaje odhalili pravú mieru antimikrobiálnej odolnosti vo svete, a sú jasným signálom toho, že ak chceme s touto hrozbou bojovať, musíme konať teraz,“ povedal profesor Chris Murray z Washingtonskej univerzity, ktorý je spoluautorom správy.
Zatiaľ čo AMO predstavuje hrozbu pre ľudí všetkých vekových kategórií, malé deti ohrozuje v obzvlášť vysokej miere. Jedno z piatich úmrtí u detí mladších ako päť rokov je spôsobené antimikrobiálnou odolnosťou. Správa zdôrazňuje neodkladnú potrebu posilnenej činnosti s cieľom bojovať proti AMO.
Nová politika
V správe sú takisto uvedené okamžité kroky, ktoré by tvorcovia politík mali podniknúť, aby zachránili životy a ochránili zdravotnícke systémy. Tieto zahŕňajú optimalizáciu používania existujúcich antibiotík, prijímanie väčšieho počtu opatrení s cieľom monitorovať a kontrolovať infekcie, a poskytovanie väčšieho objemu finančných prostriedkov s cieľom vyvinúť nové antibiotiká a liečebné postupy.
„Pandémia ochorenia Covid-19 zdôraznila dôležitosť svetovej spolupráce: politickí lídri, komunita zdravotnej starostlivosti, súkromný sektor a verejnosť, ktorí spolu pracujú s cieľom riešiť svetovú hrozbu v oblasti zdravia,“ povedal Tim Jinks, vedúci programu v oblasti infekcií odolných voči liekom nadácie Wellcome Trust.
„Tak ako v prípade covidu, vieme, čo treba urobiť, aby sme AMO vyriešili,“ dodal. Ak však chceme uspieť, musíme sa podľa neho teraz pre naliehavosť tejto hrozby spojiť.