Reakciu ďalšieho konkurenta – KFC - urýchlila petícia zorganizovaná nadáciou change.org, ktorú podpísalo vyše 350-tisíc ľudí. Tí pomocou internetu mohli svoju žiadosť o skoncovanie s podávaním hydiny ošetrovanej antibiotikami v KFC adresovať priamo Rogerovi Eatonovi, šéfovi celej spoločnosti Yum! Brands, pod ktorú značka KFC patrí.
Kuracie kúsky KFC Zdroj: SITA / AP / KFC
Výsledkom bolo oznámenie známeho reťazca, že rovnako od budúceho roka obmedzí využívanie antibiotík v jeho hydinovom mäse. Kritici však tvrdia, že bude dosť náročné zisťovať ich používanie u každého z dodávateľov pre tento veľký fastfoodový reťazec.
Do tretice sa pod tlak dostala aj svetová jednotka McDonald's. Neustále výzvy zo strany odborných kruhov i laickej verejnosti ju podnietili k tomu, aby na svojej oficiálnej americkej webstránke oznámila, že od marca 2017 vo svojich produktoch v USA a Kanade zákazníci nenájdu hydinu chovanú pomocou v medicíne využívaných antibiotík.
V závere oznamu je však menšími písmenami uvedené, že farmári, ktorí sú hlavnými dodávateľmi pre McDonald's, budú aj naďalej používať ionofóry, teda antibiotiká, ktoré nie sú predpisované ľuďom.
Globálna akcia
Mnohé európske krajiny, na čele s Veľkou Britániou, tento oznam povzbudil a vyvolal ešte silnejšiu snahu o odstránenie antibiotík z ponuky fastfoodov. Britská charitatívna organizácia ShareAction, inšpirovaná petíciou change.org, odštartovala novú online kampaň na zintenzívnenie tlaku na McDonald's s cieľom dotlačiť fastfoodového giganta k tomu, aby zakázal produkty s antibiotikami globálne.
Záber z dokumentu BBC o KFC Zdroj: BBC
A nielen v hydine, ale aj v hovädzom a bravčovom mäse a vo všetkých 30-tisíc prevádzkach McDonald's. Svoju výzvu môžu pritom jednotliví signatári opäť zasielať priamo šéfovi firmy - Stevovi Eastbrookovi.
Podľa materiálu, ktorý ShareAction zverejnila, až 80 percent všetkých antibiotík v Spojených štátoch je podávaných zvieratám na farmách, v Európskej únii sú to dve tretiny a vo Veľkej Británii viac ako 50 percent. „Dúfame, že táto akcia podnieti McDonald's zvýšiť ich ambíciu na maximum,“ povedala v tejto súvislosti šéfka ShareAction Catherine Howarth.
Smrtiaca hrozba
Predstavitelia McDonald's vzápätí pre agentúru Reuters uviedli, že je zatiaľ príliš skoro zverejniť časový plán postupného vyraďovania všetkých mäsových a mliečnych produktov od zvierat chovaných s pomocou antibiotík v celom svete.
Akcie neziskoviek v tomto smere vychádzajú z varovných signálov od vedcov a lekárov, že využívanie antibiotík v chove zvierat vedie k rezistencii na superbaktérie odolné voči väčšine liekov.
Najodolnejšia superbaktéria sa stáva nočnou morou pre svetovú medicínu Zdroj: SITA / AP
Medicínski experti tvrdia, že infekcie spôsobené superbaktériami ročne zabijú 23-tisíc Američanov a predstavujú významnú hrozbu pre svetové zdravotníctvo. V Spojených štátoch tento rok zaznamenali už minimálne dva prípady prítomnosti superbaktérie, ktorá je odolná voči všetkým liekom, vrátane antibiotík poslednej možnosti.
Losos s kokaínom
Téma užívania antibiotík sa, nanešťastie, netýka len zvierat chovaných na farmách (napríklad aj rýb), ale ovplyvňuje aj zvieratá vo voľnej prírode. Doslova šok vyvolal losos vylovený v Pugetovom zálive neďaleko amerického Seattlu, ktorého mäso podľa denníka The Seattle Times obsahovalo 81 látok obsiahnutých v liečivách ako antidepresíva, antibiotiká či antikoncepciu a dokonca aj kokaín.
Voľne žijúce lososy pri americkom pobreží šokovali vedcov Zdroj: SITA / AP
Je to následok toxických látok vypúšťaných v oblasti Pugetovho zálivu z tamojších čističiek odpadových vôd. V tomto prípade ide o problém nadmerného užívania antibiotík a iných liečiv, ktoré sa potom dostávajú aj do voľnej prírody a ovplyvňujú kvalitu života zvierat, považovaných za chémiou nedotknuté.