Lavičky v parkoch a na námestiach, autobusové a železničné stanice, kryté zastávky MHD, podchody a ďalšie relatívne chránené verejné miesta sú určené pre kohokoľvek pod jedným nepísaným pravidlom – slúžia ľuďom na krátky, obmedzený čas.
V snahe kontrolovať strávený čas ľudí na verejných priestranstvách svetové metropoly a aj menšie mestá preberajú prvky z defenzívnej architektúry. Koncept spopularizovala aj kniha Unpleasant Design (Nepríjemný dizajn), ktorá na rôznych príkladoch opisuje, ako mestské a samosprávne úrady nepriamo a bez donucovacích autorít korigujú správanie na spoločných verejných miestach.
Samozrejme, hlavným cieľom mesta pri uplatňovaní konceptu je snaha odradiť a eliminovať prítomnosť marginalizovaných a nežiaducich skupín, teda hlavne bezdomovcov, ale aj alkoholikov, užívateľov drog, kriminálnikov či neprispôsobivých mladíkov, vysvetľuje portál BBC.
Zaplať a seď
Primárne hľadanou destináciou bezdomovcov zvyknú byť lavičky. Pred pár rokmi mestám predstavili lavičky v štýle Pay & Sit (Zaplať a seď). Lavička mala v sebe zabudované kovové hroty, ktoré boli permanentne vysunuté a zabraňovali tak pohodlnému sedeniu. Až keď človek vhodil do mechanizmu pár mincí, ostne sa na stanovený čas zasunuli pod lavičku. Išiel o jeden z prvých a nápadnejších pokusov, ako na verejnosti oddeliť chudobných od bežnej populácie.
S elegantnejším nápadom prišli v Londýne, kde do ulíc a námestí priniesli lavice Camden Bench od britskej firmy Factory Furniture. Betónové lavice špeciálne nadizajnovali tak, aby sa na nich nedalo spať, skateboardovať a vďaka použitým materiálom sa nedajú ani popísať grafitmi. Lavička tiež nemá žiadne škáry, otvory ani iné voľné miesta, kde by sa dal zastrčiť drobný odpad.
Londýn - Camden Bench Zdroj: Nils Norman / www.dismalgarden.com
Berúc to ako príklad, čoraz viac miest necháva zhotovovať lavičky s prvkami nepríjemného dizajnu, ktoré znemožňujú, aby sa na nich človek celý vystrel, ležal na nich – sú častejšie predelené opierkami na ruky, veľmi úzke, šikmé, vyvýšené a menšie, vykrútené do zvláštnych uhlov, obsahujú viacero strategicky umiestnených hrán či výčnelkov. Zámerne sú zhotovené tak, aby sa nedali využívať na iný účel ako na sedenie alebo aby dlhší pobyt na nich bol nekomfortný.
Slovenské riešenie problému
Ako pre TREND.sk potvrdilo hlavné mesto, Bratislava v súčasnosti postupne realizuje ďalšie kroky smerujúce k tomu, aby bezdomovci mali možnosť prenocovať v zariadeniach, ktoré poskytujú prenocovanie a neboli odkázaní na prespanie vonku.
„V minulosti Hlavné mesto inštalovalo stredové deliace zábrany pri oprave lavičiek na Predstaničnom námestí, na lavičky pod mostom SNP, na hradbách, respektíve osadilo jednosedadlové lavičky na zastávkach MHD, napríklad Patrónka,“ píše hovorkyňa mesta Zuzana Onufer. „Inštalácia iných spomínaných zariadení je v kompetencii majiteľov budov, ak také zariadenia osadia.“
V centre Bratislavy tak ešte v roku 2015 pribudlo 22 lavičiek. „Lavičky sú určené na sedenie, nie na ležanie. Ďakujeme,“ reagoval vtedy podľa Denníka N magistrát na viaceré otázky o ich inštalácii. Mesto sa s novými lavičkami pochválilo na Facebooku, kde sa však zo strany používateľov strhla veľká vlna kritiky. K podobnému kroku pristúpili napríklad aj v Trnave.
Starostka Podunajských Biskupíc, ktorej prišli sťažnosti na bezdomovcov a na ich prítomnosť na lavičkách pred panelákmi, rieši situáciu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?