Celý rad laboratórnych testov naznačuje, že očkovanie, najmä však posilňovacie dávky vakcín,  môžu poskytnúť ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia spôsobeného koronavírusovým variantom omikron.

Výrazne zmutovaný koronavírus však napriek tomu môže spôsobiť infekciu aj u ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, ako aj u tých, ktorí prekonali infekciu spôsobenú iným variantom koronavírusu, napísal denník The New York Times.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Koronavírusový variant omikron sa šíri približne 70-násobne rýchlejšie ako delta

Dve dávky nestačia

Na stredajšom zasadnutí  Svetovej zdravotníckej organizácie bolo predmetom diskusie viacero štúdií naznačujúcich, že T-lymfocyty, ktoré sú hlavnými regulačnými bunkami špecifickej imunity,  sú u zaočkovaných schopné účinnej obrany proti novému variantu koronavírusu, ktorá by mohla zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, hospitalizácii a smrti.

V stredu tiež  popredný americký vedec Anthony Fauci, hlavný poradca  prezidenta Joea Bidena v oblasti zdravotníctva predložil predbežné výsledky analýzy vakcíny Moderna. Kým dve dávky tejto vakcíny poskytujú minimálnu ochranu proti omikronu, po tretej dávke sa ochrana prudko zvýši.

covid team
Neprehliadnite

Na omikron reagujú rôzne krajiny rôzne. Od karantén až po pokuty za neočkovanie

Pozitívna kvapka mori covidu-19

Ďalší vedci dospeli k podobným záverom, pričom poukázali na skutočnosť, že posilňovacia dávka mRNA vakcín Moderna alebo Pfizer-BioNTech zvýši hladinu protilátok na úroveň, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou poskytuje dostatočnú ochranu aj proti infekcii spôsobenej omikronom.

KK29 Moskva - Zdravotníčka očkuje ženu vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 v Moskve 19. novembra 2021. Ruské úrady v piatok oznámili rekordný počet úmrtí na koronavírus už tretí deň po sebe. FOTO TASR/AP
A medical worker administers a shot of Russia's Sputnik V coronavirus vaccine at a vaccination center in Moscow, Russia, Friday, Nov. 19, 2021. Russian authorities on Friday reported a record number of coronavirus deaths for the third day in a row. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

EMA odporučila podávanie posilňovacej dávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson

Napriek tomu, že ide len o predbežné výsledky laboratórneho výskumu, sú najnovšie zistenia pozitívnou kvapkou v mori negatívnych správ o najnovšom koronavírusovom variante.

V priebehu  uplynulého týždňa je totiž čoraz zrejmejšie, že omikron sa vie veľmi šikovne vyhnúť protilátkam, ktoré sú súčasťou prvej línie obrany tela proti baktériam a vírusom, čo by mohlo vysvetľovať explóziu nákazy omikronom vo viacerých krajinách.

Protilátky však nie sú jediným dôležitým hráčom v imunitnej reakcii ľudského tela na vírus. Svoju významnú úlohu tu zohrávajú aj T-lymfocyty.

T-lymfocyty reagujú rovnako na všetky varianty

„Dobrou správou je, že  reakcia T-lymfocytov zostáva zachovaná," komentovala výsledky najnovšieho výskumu Wendy Burgersová z Univerzity v Kapskom Meste.

K nákaze variantom omikron dochádza častejšie u dvoch skupín ľudí, u ktorých sa vytvorili protilátky: u tých,  ktorí boli započkovaní, ako aj u tých, ktorí zaočkovaní nie sú,  ale sa z nákazy koronavírusom vyliečili. 

Holanďanom začne čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Oxfordská štúdia potvrdila výrazný pokles účinnosti vakcín Pfizeru aj AstraZenecy

Omikron chce tretiu dávku

Juhoafrickí vedci tento týždeň totiž dokázali, že dve dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer  poskytujú 33-percentnú ochranu proti nákaze spôsobenej omikronom, čo je o 50 percent menej ako pri ostatných variantoch koronavírusu.

Výsledky štúdie tiež naznačujúi, že dve dávky Pfizeru poskytujú približne 70-percentnú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia vyžadujúcim si hospitalizáciu, alebo smrťou. Pred objavením sa omikronu to bolo 95 percent.

Holanďanom začne čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Už aj omikron má novú mutáciu. Klasické PCR testy sú na ňu prikrátke

Na základe najnovšieho laboratórneho výskumu sa však ukázalo, že tzv. pseudovírusy,  teda vírusy, ktoré boli laboratórne upravené tak, aby niesli povrchové proteíny omikronu, si poradili s mnohými protilátkami u ľudí, ktorí absolvovali dve dávky očkovania Pfizerom alebo Modernou, ale posilňovacia dávka u nich vytvorila dostatočné množstvo protilátok na to, aby vírusom zabránili v prieniku do buniek.

Fauci radí všetkým

„Správa je teda jasná: Ak nie ste očkovaní, dajte sa zaočkovať, najmä tam, kde šarapatí omikron, ak ste plne zaočkovaní, dajte sa zaočkovať  posilňovacou dávkou, zhrnul najnovšie výsledky výskumu Anthony Fauci.

China Gets Ready For Beijing 2022 Winter Olympics
Neprehliadnite

5 kľúčových vecí, ktoré vieme o omikrone a ochrane pred ním