Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder potvrdil, že sa minulý týždeň stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a že Kremeľ je otvorený rozhovorom o ukončení vojny na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Bloomberg, pričom Schrödera označila za „kontroverzného".
Dobrá správa
„Dobrou správou je, že Kremeľ chce vyjednané riešenie,“ povedal Schröder v rozhovore pre nemecký časopis Stern. Ruskú inváziu na Ukrajinu nazval „chybou“, ale trvá na tom, že konflikt sa dá vyriešiť.
Schröder, bývalý líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorý stál na čele Nemecka v rokoch 1998 až 2005, sa dostal pod lavínu kritiky doma aj v zahraničí za udržiavanie osobných väzieb s Putinom a za zastávanie lukratívnych pracovných pozícií v ruských štátnych energetických spoločnostiach.
Schröderov návrh
Schröderov návrh na ukončenie vojny odzrkadľoval mnohé požiadavky Moskvy. Napríklad, že Ukrajina by sa mala vzdať svojich nárokov na Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, ako aj snahy o vstup do NATO; región Donbas na východe Ukrajiny by mal zostať súčasťou Ukrajiny, ale tamojšia ruská menšina by mala disponovať osobitnými právami; obe strany by mali urobiť ústupky a Turecko by mohlo zohrávať sprostredkovateľskú úlohu.
Nord Stream 2
Podľa Schrödera sa Nemecko môže túto zimu vyhnúť energetickej kríze, a to opätovnou aktiváciou momentálne nefunkčného plynovodu Nord Stream 2.
„Ak nechcete používať Nord Stream 2, musíte čeliť následkom,“ konštatoval exkancelár, ktorý sa pokúsil o rozhovory s Putinom niekoľko týždňov pred vojnou. Zopakoval, že Putina sa nezriekne, pretože by mohol byť „užitočný“.
Schröder ako predseda spolkovej vlády vyjednal počiatočnú dohodu o podmorskom plynovode medzi Ruskom a Nemeckom a pôsobil aj ako predseda akcionárskeho výboru Nord Stream AG, poznamenal Bloomberg.
Prímerie
Podľa portálu Euractiv sa Schröder v rozhovore pre Stern vyjadril aj k dohode medzi Moskvou a Kyjevom o odblokovaní ukrajinského exportu obilnín.
„Prvým úspechom je dohoda o obilninách a možno sa to dá pomaly rozšíriť na prímerie," povedal exkancelár.
Po niekoľkomesačnej ruskej blokáde vyplávala v pondelok ráno z ukrajinského prístavného mesta Odesa prvá loď s obilninami, a to na základe dohody medzi Moskvou a Kyjevom sprostredkovanej OSN a Tureckom. Dohoda významná pre Ukrajinu, ktorá je popredným vývozom potravín, ale aj pre zvyšok sveta, najmä krajiny závislé od dovozu, ktoré čelia nedostatku potravín.