V ktorej oblasti slovenského zdravotníctva sa v súčasnosti najviac plytvá? Kde vidíte najväčšie rezervy v možnostiach efektívneho vynakladania zdrojov?

Anketa: Kde sa najviac plytvá?

Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia

Podľa môjho osobného názoru, je na Slovensku v porovnaní so zahraničím nadmerne, zbytočne a často neefektívne využívaný systém špecializovaných ambulancií. Šafáreniu a zneužívaniu odborníkov výrazne dopomohlo zrušenie výmenných lístkov. Medzi ďalšie oblasti plytvania v slovenskom zdravotníctve by som zaradil zneužívanie Rýchlej zdravotnej pomoci a Rýchlej lekárskej pomoci, ktoré je podporované prevádzkovateľmi týchto sietí. Problémom je aj nadmerné indikovanie liečby či vyšetrení.

Anketa: Kde sa najviac plytvá?

Ivo Krpelan, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby a riaditeľ Falck Záchranná

Najväčší problém podľa mňa spočíva v historicky predimenzovanej a zbytočne udržiavanej sieti malých a stredne veľkých nemocníc. Celú sieť by bolo potrebné prehodnotiť a zdravotnú starostlivosť koncentrovať do väčších regionálnych centier, plne vybavených a efektívne využívaných, často špecializovaných. V rozsiahlej sieti malých a stredných nemocníc sa často možno stretnúť s decentralizovaným, neprofesionálnym a nekontrolovateľným nákupom často predraženého materiálovo-technického vybavenia, ktoré nemusí byť v konečnom dôsledku naplno využité a v celej sieti ho je zbytočne veľa. Druhú veľkú oblasť, v ktorej sa plytvá, predstavuje segment liekov. 

Anketa: Kde sa najviac plytvá?

Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je potrebné vziať do úvahy aj demgrafické ukazovatele, starnutie populácie. Tomu musia byť prispôsobené aj formy starostlivosti. V prvom rade je potrebné vytvoriť vhodný model a spôsob financovania komunitnej starostlivosti. Zrovnoprávnením  poskytovateľov v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti s inými poskytovateľmi a efektívnejším prepojením s ambulantnými lekármi a opatrovateľskými službami, by bolo možné vytvoriť efektívnu sieť v oblasti poskytovania komplexnej starostlivosti o dlhodobo a chronicky chorých v ich prirodzenom sociálnom prostredí. Viedlo by to nielen k zníženiu nákladov na ústavnú starostlivosť, ale aj k väčšej spokojnosti verejnosti s poskytovanou starostlivosťou.

Anketa: Kde sa najviac plytvá?

Peter Pažitný,  riaditeľ Health Policy Institute

Podľa štúdie Medzinárodného menového fondu z roku 2007, ktorá hodnotí zdravotný systém na Slovensku z pohľadu efektívnosti a reforiem, stále existuje priestor pre zvyšovanie finálnych cieľov bez zvyšovania objemu zdrojov. Disponibilné vstupy (ľudská práca, investície, počet postelí, počet lekárov, atď.) síce produkujeme nákladovo efektívne, avšak systémová efektívnosť, ktorá vyjadruje transformáciu týchto vstupov na finálne ciele je nízka. Dôvodom je podľa štúdie zastaraný štandard v nemocniciach, či nedostatočná vzdelanosť našich lekárov. Autori štúdie nám s cieľom zvýšenia efektívnosti odporúčajú zdržanlivosť vo výdavkoch na lieky, znížiť odkázanosť na nemocnice, opätovné zavedenie poplatkov u lekára a v nemocniciach a podporovanie konkurencie a nákladovej efektívnosti. Štúdiu nájdete tu. 

Anketa: Kde sa najviac plytvá?

Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory

Nepovažujem za normálne, keď vidím pacienta s lekárskymi predpismi od dvoch ortopédov, neurológa a všeobecného lekára, pričom v tom lepšom príade predpíšu rovnaké lieky, v horšom lieky vzájomne interagujúce. Ak vezmeme do úvahy, že každý z týchto lekárov indikoval aj rovnaké SVALZy, tak je jasné, že tento pacient, napriek nevhodnej liečbe zaťažil zdravotnícky systém niekoľkonásobne viac, než je nutné.

Anketa: Kde sa najviac plytvá?

Štefan Mesároš, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS)

Odmietam tvrdenia o plytvaní a neefektivite v zdravotníctve. Skôr si myslím, že v porovnaní s tým, koľko z verejných zdrojov štát dáva do zdravotníctva, tak naše zdravotníctvo, aj keď ide na doraz, je stále ešte kvalitné. Otázka znie dokedy, keď ho budeme udržiavať takto podvýživené. Slovensko dáva do zdravotníctva z verejných zdrojov najmenej z krajín OECD, iba 65 percent. Len v porovnaní s Českou republikou, ktorá dáva 84 percent verejných zdrojov, máme nedostatok financií v systéme.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com