V Senegale sú aj v súčasnosti dediny, ktorým chýba pripojenie k elektrickej sieti; viac ako tretina obyvateľov krajiny žije v chudobe. Obrovskú nádej priniesli veľké náleziská ropy a zemného plynu. Trojica silných hráčov BP, Woodside Energy Group a Kosmos Energy sa pred niekoľkými rokmi dohodla na rozsiahlej ťažbe v tejto západoafrickej krajine, píše Bloomberg.
„Všeobecná elektrifikácia pre celú populáciu sa stane realitou,“ sľuboval člen senegalského parlamentu Sokhna Ba. „Príjmy by sa mohli použiť aj na zlepšenie životných podmienok obyvateľstva.“
Séria oneskorení v projekte BP Grand Tortue Ahmeyim v hodnote 4,8 miliardy dolárov však spôsobila, že sa tak skoro nestane. Hrozí, že krajina môže premeškať ekonomický rast prognózovaný Medzinárodným menovým fondom na rok 2024.
Snahou odložiť tamojšie voľby sa predĺžilo funkčné obdobie prezidenta Mackyho Salla takmer o rok, čo uvrhlo krajinu do krízy a zvýšilo náklady na vykrytie ambícií v oblasti energetiky.
Senegal sa pripojil k ďalším africkým krajinám, ktoré sa snažili vyťažiť z niektorých z najväčších svetových nálezísk ropy a zemného plynu za posledné desaťročia. Len zriedka to však splnilo svoj účel a často tým vzniklo viac škody ako úžitku, uvádza Bloombeg. Od meškania projektov cez politickú neistotu až po zlé hospodárenie, to všetko obmedzilo príjmy, čo núti jednotlivé krajiny k ďalším pôžičkám a zhoršuje ich finančnú situáciu. Dlh Senegalu je čoraz vyšší, Mozambik musel reštrukturalizovať svoje pôžičky a Ghana trpí v dôsledku zlého riadenia ťažby ropy a plynu.
Domáce trhy na celom kontinente sa nevyrovnajú tým lukratívnejším za hranicami. Miestne ekonomiky však majú obmedzený prístup k vlastnému plynu, ktorý možno použiť na výrobu elektriny pre domácnosti a priemysel. Takmer 600 miliónov ľudí, alebo menej ako polovica populácie Afriky, nemá priamy prístup k energiám, hoci sa tam ťaží šesť percent plynu celosvetovo a asi sedem percent ropy.