V januári 2023 ohlásil orgán Church of Commissioners spravujúci majetkové aktíva Anglikánskej cirkvi zriadenie investičného fondu vo výške sto miliónov libier. Jeho účelom bude „napraviť minulé krivdy otroctva“. K tejto iniciatíve sa zaviazal po tom, čo nezávislá skupina Oversight Group v rámci posudku dospela k záveru, že väčšina majetku cirkvi pochádza z otroctva.
Fond vo výške sto miliónov bude ale podľa skupiny príliš malý na dosiahnutie stanovených cieľov, a preto požaduje jeho zvýšenie na jednu miliardu libier. Anglikánskej cirkvi preto podľa informácií Telegraphu odporučila vyzbierať zvyšných 900 miliónov libier od bohatých mecenášov, firiem a investorov.
Church of Commissioners s požiadavkou súhlasil, pretože pôvodná suma sto miliónov libier by nestačila na vyrovnanie „historickej a pretrvávajúcej chamtivosti, cynizmu a nenávisti“. Skupine sa navyše zdal pôvodný deväťročný časový rámec pridlhý, a preto cirkev prostredníctvom fondu prerozdelí prvých sto miliónov libier už v rámci nasledujúcich piatich rokov.
Pokiaľ ide o vyzbieranie dodatočných 900 miliónov libier, Church of Commissioners sa bude snažiť dostať fond do povedomia nadácií, rodinných firiem a investorov so sociálnym vplyvom, ktorým záleží na formovaní budúcnosti prostredníctvom pozitívnych zmien.
Po konzultácii s členmi celosvetovej africkej diaspóry autori správy odporúčajú, aby sa nový investičný fond volal Fond pre hojenie, obnovu a spravodlivosť a aby investoval do príslušníkov znevýhodnených čiernych komunít s cieľom „podporiť ich najbrilantnejších podnikateľov, pedagógov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, správcov aktív a historikov“.
Pôvod Church of Commissioners možno vystopovať už do roku 1704, keď došlo k zriadeniu nadačného fondu Queen Anne's Bounty na pomoc chudobnému duchovenstvu, ktorý neskôr v roku 1978 do seba absorboval.
V roku 2022 Anglická cirkev po prvý raz s „veľkým zdesením“ priznala, že Bounty investoval veľké sumy peňazí do South Sea Company, ktorá bola založená v roku 1711 a prepravovala otrokov z Afriky cez Atlantik. Cirkev odhaduje, že firma počas svojho 30-ročného pôsobenia na palube lodí previezla dovedna 34 000 otrokov „v stiesnených, nehygienických, nebezpečných a neľudských podmienkach“.