Napriek bojkotu opozície sa prezidentom Madagaskaru na ďalších päť rokov stala úradujúca hlava štátu Andry Rajoelina. So ziskom takmer 59 percent hlasov zvíťazil už v prvom kole volieb, ktoré sa konali 16. novembra.
Desať z dvanástich opozičných kandidátov vyzvalo svojich priaznivcov, aby voľby bojkotovali. Niektorí z nich však aj tak dostali hlasy, pretože boli uvedení na už vytlačených hlasovacích lístkoch.
Volebná účasť dosiahla 46 percent, čo je menej ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018.
„Občania Madagaskaru si zvolili cestu kontinuity a stability,“ povedal 49-ročný Andry Rajoelina po oznámení výsledkov.
Profesijná minulosť nového prezidenta
Andry Rajoelina bol od decembra 2007 do februára 2009 starostom hlavného mesta Antananarivo. Po prevrate z marca 2009, pri ktorom bol zosadený vtedajší prezident Marc Ravalomanana, sa s podporou armády vyhlásil za dočasnú hlavu štátu. Po zmene ústavy v novembri 2010 oznámil, že zostane v tejto funkcii až do slobodných prezidentských volieb.
Voľby, pôvodne plánované na jar 2011, boli niekoľkokrát odložené a konali sa až v druhej polovici roka 2013, no Andry Rajoelina v nich nekandidoval. Ako kandidát sa zaregistroval až v ďalších prezidentských voľbách konaných v roku 2018, ktorých druhé kolo vyhral. Jeho protikandidát, ktorým bol Marc Ravalomanana, však hlasovanie označil za masívny podvod.
Andry Rajoelina je vlastníkom televíznej a rozhlasovej stanice VIVA. Opozícia ho obviňuje z korupcie, chamtivosti a zatvárania očí pred drancovaním prírodných zdrojov krajiny vrátane vzácnych palisandrových lesov.
Protestné pochody
Pred voľbami organizovala opozícia protestné pochody, niektoré z nich násilne rozohnala polícia. Organizácia Spojených národov, Európska únia i Spojené štáty vyjadrili znepokojenie zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ľudských práv na Madagaskare.
Výsledky volieb ešte musí potvrdiť ústavný súd. Do deviatich dní je možné proti nim podať odvolanie. Opozícia zatiaľ neuviedla, či tak urobí.