Hoci je Volvo piatou automobilkou, ktorá bude na Slovensku prítomná, práve jeho orientácia vyrábať čisto elektrické vozidlá je výhodou pri transformácii dodávateľských reťazcov a vytvára predpoklad pre umiestnenie ďalších výrob. Z dlhodobého hľadiska ide pre Slovensko o nevyhnutnú investíciu, upozornil na to analytik poisťovacej spoločnosti Coface Martin Procházka.
Budúcnosť v elektromobilite
„Transformácia na elektromobilitu je najväčšou premenou v tomto priemysle za celé storočie a pre Slovensko to znamená umiestnenie nielen samotnej výroby, ale aj výskumu a vývoja celého radu nových perspektívnych technológií. Tým vzrastie úroveň slovenského priemyslu a jeho pridaná hodnota," skonštatoval Procházka.
Volvo ako automobilka patrí k menším hráčom, no má veľmi ambiciózne plány, pokiaľ ide o dosiahnutie uhlíkovej neutrality vyrábaných áut. Do roku 2030 chce prestať vyrábať vozidlá s iným než elektrickým pohonom. Dlhodobý zelený prístup umožňuje automobilke podľa analytika predovšetkým budovať trhovú pozíciu v situácii, keď elektrické vozidlá kupujú hlavne veľmi hodnotovo orientovaní spotrebitelia. Úspech v tejto fáze trhu podľa Procházku do značnej miery určí trhovú pozíciu automobiliek pre blížiace sa masové rozšírenie.
Silná súčasť slovenského priemyslu
Automobilový priemysel sa dnes podieľa na slovenskom hrubom domácom produkte 13 percentami a tvorí takmer polovicu slovenskej priemyselnej produkcie a exportu. Koncentrácia odvetvia umožňuje na jednej strane využiť vysokú kvalifikáciu zamestnancov a vysoký inovačný potenciál, no daňou za tieto výhody je citeľný dosah na ekonomiku v prípade, že odvetvie prechádza krízou.
„Dôležité je, aby sa nabité priemyselné know-how z tohto sektora prelievalo aj do ďalších priemyselných odvetví. Čisto elektrická produkcia v novom výrobnom závode veľmi pomôže zachovať kontinuitu výroby automobilov na Slovensku pri skorom útlme klasickej produkcie," podotýka Procházka.
Stúpajúce tendencie
Segment elektrických vozidiel pritom vlani vzrástol o 25 percent a trhový podiel sa v Európe zvýšil z dvoch percent v roku 2019 na 12 percent v roku 2021. Automobilky plánujú v nasledujúcich rokoch výrazné rozšírenie ponuky elektrických vozidiel, ktoré oslovia nových zákazníkov. „Vzhľadom na ceny energií a stále klesajúce ceny obnoviteľných technológií bude mať elektrické auto dobíjané vlastným zdrojom významnú nákladovú výhodu pri prevádzke, kým masívna sériová výroba postupne odstráni rozdiely v obstarávacej cene. Aj napriek vysokej miere skepsy východoeurópskych spotrebiteľov sa prechod k elektromobilite skôr urýchlil," dodal analytik.