Cena európskeho plynu vzrástla od začiatku roka do konca augusta o viac ako 170 percent, severomorská ropa Brent zdražela o takmer 30 percent. Naopak drahé aj priemyselné kovy napospol zlacneli. Ceny hlavných poľnohospodárskych komodít rástli len mierne. ČTK to povedal analytik XTB Štěpán Hájek. Ceny komodít na svetových trhoch tento rok podľa neho prešli extrémnymi výkyvmi.

Problém pre svetovú ekonomiku

„Ceny energetických komodít sú teraz najväčším problémom pre svetovú ekonomiku. Tá čelí najvyššej inflácii za posledných 40 rokov a v dôsledku drahších energií nemá dôvod ustupovať. Nižšie dodávky plynu a neustále obavy z úplného zastavenia tokov z Ruska sa v kontexte vysokej závislosti Európy na ruskom plyne prejavili v bezprecedentnom raste jeho ceny,“ uviedol Hájek.

Plyn kótovaný na holandskej burze vzrástol od začiatku roka o 172 percent. Keďže mal plyn v Nemecku slúžiť ako most na prechod k obnoviteľným energiám, výrazne rastú aj ceny elektriny. V Nemecku sa jednoročný kontrakt na burze vyšplhal od začiatku roka o 2692 percent. Cena severomorskej ropy Brent sa medzitým dostala 28,2 percenta vyššie.

Rozkolísané poľnohospodárske komodity

Veľmi rozkolísaný bol podľa Hájka rok aj pre poľnohospodárske komodity. Tie sa o začiatku ruskej invázie dostali o niekoľko desiatok percent vyššie, ale pred začiatkom leta nasledoval pád.

Rusko a Ukrajina sú jednými z najväčších vývozcov pšenice na svete a ceny reagovali na neistotu spojenú s nedostatkom dodávok tejto komodity. Nakoniec sa však špekulantom na trhu s pšenicou nepodarilo udržať masívne zisky a jej cena sa od začiatku tohto roka posunula o 6,3 percenta nahor.

Všetko však neovplyvňuje iba ruská agresia na Ukrajine. Napríklad cena kávy kvôli suchu a mrazu v Brazílii začiatkom roka vzrástla na najvyššie úrovne za desať rokov. Od začiatku roka však cena skôr stagnuje a pripísala si 3,35 percenta, upozornil Hájek.

Zlato kleslo

Vzácne a priemyselné kovy sú tento rok predovšetkým pod taktovkou amerického dolára, v ktorého cenách sú vyjadrené. Napríklad zlato zatiaľ ukazuje, že ako ochrana pred infláciou príliš nefunguje, pretože jeho cena od začiatku roka klesla o 7,5 percenta. Striebro je na tom o poznanie horšie, pretože ide predovšetkým o priemyselný kov a spracovateľský priemysel vinou vysokých cien energií začína spomaľovať. Jeho cena klesla za rovnaké obdobie o 23,1 percenta.

Barometrom ekonomickej nálady je jeden z najpoužívanejších priemyselných kovov, a to meď. Jeho cena od začiatku roka klesla o 22,2 percenta.

Paládium stúplo

Cenu zlata ovplyvňovali najmä správy americkej centrálnej banky Fed o pokračovaní zvyšovania úrokových sadzieb a tiež posilňovaní dolára, povedal riaditeľ spoločnosti Gold.plus Martin Stránský.

Cena platiny podľa neho klesla o 13 percent, naopak paládium rástlo o 14 percent. Kľúčovým svetovým dodávateľom paládia využívaného hlavne v automobilovom priemysle je Rusko, na ktoré západné krajiny uvalili sankcie kvôli konfliktu na Ukrajine, poznamenal.

Ďalšie dôležité správy

Federal Chancellor Olaf Scholz Meets Mahmoud Abbas
Neprehliadnite

Cenové stropy na ruskú ropu a európsku elektrinu na obzore. Dokážu sa schváliť a fungovať?