Burzová cena plynu vzrástla od začiatku roka do konca septembra o 120 percent, severomorská ropa Brent zdražela o desať percent, cena mesačného kontraktu elektriny pridala 55 percent. Naopak, drahé aj priemyselné kovy napospol zlacneli, výnimkou bolo iba paládium. Výrazne zdraželi hlavné poľnohospodárske komodity ako pšenica alebo kukurica. ČTK to povedal analytik investičnej spoločnosti XTB Jiří Tyleček. Ceny komodít na svetových trhoch tento rok podľa neho prechádzajú extrémnymi výkyvmi.
Ceny pšenice vyčnievajú
Tyleček ďalej uviedol, že z ďalších komodít vyčnievajú ceny pšenice, ktorá od začiatku roka zdražela o 137 percent, a kukurice, ktorej cena na trhoch stúpla o 80 percent. Bavlna podľa neho naopak tento rok stratila 25 percent ceny.
Cena zlata za deväť mesiacov tohto roku klesla o 7,8 percenta na 1660 dolárov za trójsku uncu, doplnil riaditeľ spoločnosti Gold.plus Martin Stránský. V septembri podľa neho zlato pokračovalo v poklese, keď oproti koncu augusta stratilo 50 dolárov. „Najdrahšie bolo krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu na začiatku marca, keď jeho cena dosiahla 2050 dolárov. Podobný vývoj zaznamenali aj ostatné drahé kovy s výnimkou paládia, ktoré naopak tento rok o pätinu posilnilo,“ uviedol Stránský.
Paládium posilnilo
Striebro podľa neho vykázalo od začiatku roka pokles o 17,8 percenta na 18,8 dolára za uncu. Cena platiny klesla o 9,9 percenta na 860,6 dolárov. Paládium, ktoré sa tiež používa v automobilových katalyzátoroch, naopak posilnilo o 21,1 percenta na 2209 dolárov.
„Kým zlato alebo striebro ovplyvňuje najmä vývoj na kapitálových trhoch, okrem iného aj rast úrokových sadzieb, platina a paládium sú brané skôr ako surovina pre rôzne priemyselné odvetvia. Na cenu má teda vplyv dopyt automobiliek. Pre paládium je zásadné aj to, že takmer polovica jeho svetovej ťažby sa nachádza v Rusku, na ktoré západné krajiny uvalili sankcie. To vedie k rastu jeho ceny,“ dodal Stránský.