K zrýchleniu inflácie ani v auguste neprispievali ceny pohonných látok. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k augustovým spotrebiteľským cenám, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

„Pohonné látky reagovali na pokles cien ropy na svetových trhoch a v priemere zlacneli o 5,9 percenta. Dynamika ich medziročného rastu sa tak spomalila z 36,5 percenta na 27,6 percenta. Ceny pohonných látok pritom opäť klesali mierne rýchlejšie, ako by naznačovala dlhodobá väzba medzi cenou ropy a cenou pohonných látok na Slovensku. Nadhodnotenie cien z minulých mesiacov sa tak v prípade nafty významne zúžilo, v prípade benzínov plne vymazalo," priblížil.

Inflácia by podľa neho už v auguste mohla dosiahnuť svoj vrchol.

„K zmierneniu medziročnej inflácie by v septembri mohol napomôcť aj technický vplyv vyprchania efektu zrušených obedov zadarmo na školách (medziročnú infláciu zvyšuje o 0,5 p. b.). Aj pri ostatných položkách spotrebného koša by ďalšiemu zrýchľovaniu inflácia mala brániť najmä vysoká porovnávacia báza. Rast cien však ostane silný a spomaľovanie dynamiky medziročnej inflácie bude najskôr len veľmi pozvoľné. Inflácia by mala zotrvať na úrovni okolo 13 percent až do konca tohto roka," myslí si Koršňák.

Upozornil, že ceny budú stále nahor tlačiť vyššie ceny energií, potravín aj ich sekundárne efekty prelievajúce sa do dopytovej inflácie.

„Na úrovni nad 10 percent by sa pritom rast cien mal udržať aj v budúcom roku. Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, budú ceny plynu, elektriny a tepla. Plné premietnutie trhových cien do cien pre domácnosti by v budúcom roku zrýchlilo infláciu až k úrovniam okolo 25 percent až 30 percent. Stále však predpokladáme, že vláda nárast cien energií pre domácnosti bude výrazne tlmiť a celková inflácia sa tak udrží na podobných úrovniach ako v tomto roku," zdôraznil Koršňák.

„Tohtoročná celková inflácia bude rozhodne vysoká, odhadujeme ju okolo úrovne 12 percent. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky či bývanie vrátane energií. V žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakávame pokles cien oproti minulému roku," doplnila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

„Predpokladáme, že priemerná medziročná miera inflácie presiahne v tomto roku 12 percent vzhľadom na pretrvávajúce inflačné tlaky a neistotu na trhoch. Zároveň zdvíhame odhad inflácie aj do ďalších rokov (10 percent v roku 2023). O niečo vyššiu než v 'normálnych' časoch ju predpokladáme aj v rokoch 2024 a 2025, a to najmä na vrub cien energií a efektov prelievania sa do ekonomiky. Vnímame signály, že zvýšené ceny energií tu s nami ostatnú dlhšie a konečný dosah na spotrebiteľov sa bude len postupne rozkladať v čase," dodal Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

ŠÚ SR informoval, že medziročná hodnota inflácie sa zvýšila v auguste 2022 na 14 percent. V auguste 2022 medzimesačne vzrástla o 0,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia, s.r.o.
Spracovanie plochej ocele pre automobilový, elektronický a všeobecný priemysel v Senici.
Neprehliadnite

Recesia oceliarov je na spadnutie a jej závan cítiť už aj v Európe