Analytici čiastočne odpovedali na otázku, prečo dal ruský prezident Vladimir Putin príkaz, aby „nepriateľské“ krajiny platili za ruský plyn v rubľoch, píše Sky News.
Bolo treba podoprieť rubeľ
Po ruskom vpáde na Ukrajinu, ku ktorému došlo 24. februára, hodnota rubľa dramaticky klesla a ruská centrálna banka bola nútená intervenovať. Vzhľadom na skutočnosť, že kurz rubľa sa tak výrazne prepadol, Rusko na svojom exporte zarábalo menej, ako sa pôvodne predpokladalo, a štát mal menej prostriedkov na financovanie vojny.
Požiadavka, aby jednotliví odberatelia ruského plynu platili v rubľoch však prospela ruskej ekonomike a podoprela padajúcu menu. Analytici sa tiež domnievajú, že vzhľadom na rozsiahle sankcie, ktoré Západ na Moskvu uvalil, sú doláre a eurá pre Rusko menej upotrebiteľné.
Politická motivácia
Niektorí experti však tvrdia, že zavedenie nového platobného systému bolo politicky motivované a svedčí o tom, že Rusko sa pokúša získať nad Európou nadvládu. Tento plán by sa mu však mohol vypomstiť, ak by Kremeľ trval na tom, že súčasné kontrakty, ktoré sú uzavreté v dolároch a eurách, musia byť vyplatené v rubľoch, pretože by to znamenalo porušenie medzinárodných protokolov.
Všetko je uskutočniteľné
„Ak by aj kupujúci prejavil ochotu zaplatiť v rubľoch, bolo by to vzhľadom na sankcie uvalené na viacero ruských bánk pomerne náročné,“ myslia si analytici z ING Bank. Vzhľadom na to, že sankcie platia len čiastočne, sú však platby v rubľoch technicky uskutočniteľné.
Nakupujúci na Západe by mohol zaplatiť v dolároch alebo v eurách svojej banke, tá by ich poslala niektorej z ruských bánk a požiadala ju, aby ruský plynárenský gigant Gazprom vyplatila v rubľoch. Nie je však zrejmé, či má ruská centrálna banka dostatočnú rubľovú likviditu, aby mohli európske banky tento platobný systém využívať.