Ekonomickí analytici upozorňujú na viaceré faktory, ktoré môžu zásadne ovplyvniť globálne i slovenské ekonomické prostredie v roku 2025. Medzi kľúčové patria - vývoj ciel zavedených nastupujúcim prezidentom USA Donaldom Trumpom, nové dane a ekonomická situácia v Európe. Tibor Lörincz zdôrazňuje, že najzaujímavejšími ukazovateľmi nebudú tradičné makroekonomické čísla, ale aké vysoké a aké rozsiahle clá zavedie Donald Trump. Spomínajú sa clá až do výšky sto percent na dovozy z Číny, čo by výrazne ovplyvnilo globálne ekonomické smerovanie.
Podľa Borisa Fojtíka bude zásadná aj nová daň z finančných transakcií s očakávaným prínosom 600 miliónov eur do štátneho rozpočtu. Zároveň naznačuje, že situácia v nemeckom priemysle bude kritická, pretože tlaky na export môžu sprostredkovane zhoršovať aj ekonomický rast Slovenska.
Podľa Andreja Martišku bude ekonomická a geopolitická situácia na Slovensku v roku 2025 formovaná štyrmi kľúčovými faktormi. Jedným z nich je inflácia, ktorá by sa pre konsolidačné opatrenia mohla zrýchliť až na päť percent. Slovensko by sa tak stalo krajinou s najvyššou infláciou v regióne.
Ďalším dôležitým faktorom bude kurz USD/EUR. Silnejší dolár a slabšie euro by mohli čiastočne kompenzovať negatívne následky prípadných ciel na európskych exportérov. Tretím sledovaným číslom sú výnosy slovenských štátnych dlhopisov. Ich výška je podľa analytika kľúčová nielen pre financovanie štátu, ale aj ako ukazovateľ úspechu konsolidačného úsilia. Výnosy štátnych dlhopisov ovplyvňujú aj dlhodobejšie úrokové sadzby v domácej ekonomike, vrátane hypotekárnej politiky.
Kľúčová bude aj geopolitická situácia, najmä vzhľadom na blízkosť bojov na územiach okupovaných Ruskom. S nástupom Donalda Trumpa do Bieleho domu sa rysujú rôzne scenáre vývoja konfliktu. Pre Slovensko je zásadné, aby sa nepriblížil k jeho hraniciam.