Napriek tomu, že americká vláda minulý týždeň schválila 145374>záchranný plán, ktorý má sumou 700 miliárd dolárov oživiť finančný systém ochromený úverovou krízou, pokles akcií na svetových burzách naďalej pokračuje.
Burzový index Dow Jones včera po skončení obchodovania vykázal najväčšiu stratu za posledné štyri roky. Index prišiel takmer o 400 bodov.
Krátko pred deviatou večer stredoeurópskeho času Dow Jones vykázal stratu až 800 bodov – toľko, čo nikdy predtým. Prelomil tak doterajší negatívny rekord z minulého týždňa, keď sa počas obchodovania prepadol o 778 bodov.
Žiadna z tridsiatich hodnôt evidovaných na burze neskončila v pluse. Akcie Bank of America dosiahli stratu 6,55 percenta, Merrill Lynch 9,26 percenta, J P Morgan prišla o 4,14 percenta, Wachovia o 6,92 percenta.
Podľa analytikov je dôvodom pre rapídny pokles kurzových hodnôt neistota, či záchranný plán schválený vládou prinesie naozaj očakávané výsledky. „Je to oficiálne, záchranný plán nepomáha,“ povedal po skončení obchodovania podľa nemeckého portálu Spiegel.de newyorský pozorovateľ finančného trhu.
Americká centrálna banka (Fed) v pondelok večer ako reakciu na kurzový prepad ohlásila rozšírenie záchranného plánu. V jednotlivých opatreniach môže tak Fed do konca roka napumpovať do ekonomiky až 900 miliárd dolárov.
„Faktom zostáva, že ľudia majú strach, a jediné, čo môžu robiť, je predávať,“ komentoval situáciu stratég newyorskej spoločnosti Schaeffer´s Investment Research. “Investori vyprázdňujú svoje portfólia a vyhadzujú všetko von, keďže sa zdá, že nič nepomáha,“ dodal.
Panika zachvátila aj akciové trhy v Európe a Ázií. Kľúčový európsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol prvýkrát za štyri roky pod 1000-bodovú hranicu. Frankfurtský index Dax vykázal 7,1-percentný prepad, čo je najnižšia hodnota od januára tohto roka.
Japonský Nikkei sa po skončení obchodovania ustálil na najnižšej úrovni za posledných štyri a pol roka – pri 10,473 bodoch. Stratu vykázali aj burzy v Šanghaji, Hong Kongu, Taiwane, Južnej Kórei a Singapure – niektoré klesli o viac ako 4 percentá.
Foto na titulke - Flickr.com