Druhá veľká agentúra v priebehu dvoch dní pohrozila Spojeným štátom, že prídu o najvyšší rating. Hlavnou príčinou sú spory medzi demokratmi a republikánmi o zvýšení dlhového stropu krajiny.
Standard & Poor's (S&P) začala vo štvrtok (14.7.) prehodnocovať rating dlhodobých záväzkov USA, ktorý je na úrovni AAA, z dôvodu jeho potenciálneho zníženia. Podľa agentúry existuje 50-% pravdepodobnosť, že v priebehu troch mesiacov zhorší svoje hodnotenie úverovej bonity USA. Biely dom sa nemôže dohodnúť s republikánmi na podobe úsporných opatrení. Republikáni kvôli tomu v Kongrese blokujú zvýšenie dlhového stropu.
Podobne sa v stredu (13.7.) rozhodla aj agentúra Moody's, ktorá tvrdí, že americký Kongres musí do 2. augusta zvýšiť dlhový strop - aktuálne na úrovni takmer 14,3 bilióna USD (10,07 bilióna eur). Inak vláda nedokáže včas vyrovnať niektoré svoje záväzky, čo by znamenalo technický bankrot.
"Umiestnenie do režimu prehodnocovania ratingu odráža naše presvedčenie, že vzhľadom na vývoj politických diskusií týkajúcich sa dlhového stropu, existuje pravdepodobnosť prinajmenšom jedna ku dvom, že v priebehu najbližších 90 dní môžeme znížiť rating dlhodobých záväzkov USA," uvádza sa vo vyhlásení S&P.
S&P začala prehodnocovať aj rating krátkodobých záväzkov Spojených štátov, pretože súčasná situácia spôsobuje "veľkú neistotu týkajúcu sa úverovej bonity USA". Agentúra dodala, že "ďalší odklad zvýšenia dlhového stropu nás môže viesť k rozhodnutiu, že platobná neschopnosť je pravdepodobnejšia, než sme pôvodne predpokladali. Ak sa to stane, môžeme znížiť rating dlhodobých záväzkov USA ešte tento mesiac."
Varovanie S&P je o niečo vážnejšie než Moody's. S&P totiž hrozí, že zhorší rating aj v prípade zvýšenia dlhového stropu, ak sa republikáni a demokrati nedohodnú na stratégii znižovania zadlženosti. Podľa šéfa komisie S&P pre hodnotenie úverovej bonity štátov Johna Chambersa "nastal čas", aby obe strany začali riešiť dlhodobé dlhové problémy. "Ak príde len k malému kompromisu, výsledkom bude zníženie ratingu," uviedol Chambers v rozhovore pre agentúru Reuters.
"Ak sa dosiahne dohoda, ktorá nás nepresvedčí, že povedie k stabilizácii dlhovej dynamiky USA, pravdepodobne znížime rating dlhodobých záväzkov, ktorý je na úrovni AAA a potvrdíme rating krátkodobých záväzkov na úrovni A-1+, pričom dlhodobému ratingu udelíme negatívny výhľad," uvádza sa vo vyhlásení S&P.
Prípadné zhoršenie ratingu spôsobí, že Washington bude musieť platiť vyššie úroky pri požičiavaní si na trhu. V USA by to tiež viedlo k zdraženiu hypoték, pôžičiek na auto a ďalších úverov, ktoré sú priamo naviazané na výnosy vládnych dlhopisov.
Investori, ktorí vlastnia dlhopisy americkej vlády, by v prípade zníženia ratingu USA mohli prísť až o 100 miliárd USD, uviedla koncom júna analytická divízia spoločnosti McGraw-Hill, ktorá je materskou firmou agentúry Standard & Poor’s. "Ak Standard & Poor’s alebo ktorákoľvek iná z dôležitých ratingových agentúr zníži rating USA, hodnota dlhopisov americkej vlády klesne približne o 100 miliárd USD," tvrdí S&P Valuation and Risk Strategies. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com