Volá sa Asociácia pre pokročilú automatizáciu, známa je takisto pod skratkou A3, a podľa nej v roku 2021 nastal v oblasti predaja boom, keďže do americkej pracovnej sily bolo minulý rok pribudlo viac robotov než kedykoľvek predtým.
Môže za to pandémia
Rok 2022 sľubuje výrazné prekročenie tejto hranice, keďže trhy práce v januári v dôsledku pandémie súvisiacej s ochorením covid-19 zaznamenali ďalší pokles. Zoznam priemyselných odvetví, ktoré zaznamenali najvyšší nárast v oblasti využívania robotov zodpovedá tým, ktoré v dôsledku pandémie zaznamenali najväčšie narušenie: zariadenia na spracovanie potravín a elektronický obchod, píše ZeroHedge.
Spoločnosti naprieč Severnou Amerikou vynaložili v roku 2021 viac než dve miliardy amerických dolárov na takmer 40-tisíc robotov, pretože ochorenie covid zrazu imobilizovalo veľké množstvo ľudskej pracovnej sily a lockdowny zavedené nielen v Amerike, ale všade vo svete, spôsobili v oblasti dodávateľských reťazcov bezprecedentné škody.
Výhod je hneď niekoľko
Továrne a iní priemyselní používatelia si v roku 2021 objednali 39 708 robotov, čo je o 28 percent viac ako v roku 2020. Predchádzajúci ročný rekord pre roboty sa dosiahol v roku 2017, keď si severoamerické spoločnosti objednali 34 904 robotov v hodnote 1,9 miliardy amerických dolárov.
„Pokiaľ ide o ľudskú pracovnú silu, čo vyrobia závisí od toho, či sú hladní alebo unavení alebo už mali svoju kávu,“ povedal Brian Tu, hlavný referent príjmov pre DCL Logistics, ktorá počas pandémie začala na svoje linky pre elektronický obchod montovať roboty. Sú spoľahlivo rýchle a nepotrebujú prestávky.
Hnacou silou sú aj odchody do dôchodku
„Najväčšou hnacou silou v oblasti automatizácie je nedostatok pracovnej sily vo výrobe,“ povedal Joe Campbell, vyšší manažér pre vývoj aplikácií v spoločnosti Universal Robots, jednotka spoločnosti Teradyne Inc (TER.O) sídliacej v Massachusetts, špecializujúcej sa na roboty. Pandémia nie je jediným faktorom, ktorý poháňa túto zmenu. Universal predpokladá, že v oblasti výroby odchádza denne do dôchodku približne 2 000 ľudí z tzv. generácie „baby boomers“, čím ochudobňujú oblasť o svoje dlhoročné skúsenosti.
Na jedného nezamestnaného pracovníka v súčasnosti pripadá 1,7 voľnej pracovnej pozície. Minimálne jeden zákonodarca z centrálnej banky, James Bullard, predpovedá, že miera nezamestnanosti v USA tento rok klesne pod 3 percentá, stane sa tak po prvý raz od 50. rokov 20. storočia.