Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v utorok povolil prvý domáci rýchlotest na infekčnú chorobu COVID-19, ktorý bude vo voľnom predaji a poskytne výsledok do zhruba 20 minút.

Ako v utorok informovala agentúra AFP, tento rýchlotest vyrobila spoločnosť Ellume zo štátu Kalifornia. Predávať sa bude asi za 30 dolárov. Spoločnosť plánuje uviesť na trh tri milióny kusov už v januári roku 2021 a ďalšie milióny v nasledujúcich mesiacoch.

Stephen Hahn z FDA uviedol, že vydanie povolenia na použitie rýchlotestu v stave núdze je „veľkým míľnikom“.

„Pomáhame rozširovať prístup Američanov k testovaniu, znižujeme zaťaženie laboratórií a testovacích kapacít a poskytujeme Američanom viac možností testovania z pohodlia a bezpečia ich domovov,“ uviedol.

KK28 Londýn - Na snímke zdravotná sestra s vakcínou spoločností Pfizer a Biontech proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici 8. decembra 2020 v Londýne. Britská Národná zdravotná služba (NHS) vydala v stredu preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti
Neprehliadnite

V Spojených štátoch začali distribúciu vakcíny, spúšťa sa očkovanie

Je to antigénový test, čo znamená, že funguje na základe detekcie povrchovej molekuly koronavírusu - na rozdiel od bežných testov PCR, ktoré vyhľadávajú genetický materiál vírusu. Použitá technológia je podobná domácemu tehotenskému testu.

Pri teste spoločnosti Ellume sa používa výter z nosa, ktorý sa nerobí tak hlboko ako pri výtere z nosohltanu využívaného v klinických podmienkach, a je preto  pohodlnejší na domáce použitie. Vzorka sa po odobratí vloží do náplne na jedno použitie.

Podľa FDA test u jedincov so symptómami správne identifikoval 96 percent pozitívnych vzoriek a 100 percent negatívnych vzoriek.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove má od 12. novembra 2020 zriadené odberné miesto na realizáciu bezplatného antigénového testovania. Odberné miesto prevádzkuje v dňoch utorok – štvrtok – sobota v čase od 9.00 do 12.00 hod. Na snímke vyhodnotenie antigénových testov na odbernom mieste v budove RÚVZ v Trebišove 28. novembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Je otázne, či podmienku vyššej senzitivity antigénových testov niekto splní

U ľudí bez príznakov test správne identifikoval 91 percent pozitívnych vzoriek a 96 percent negatívnych vzoriek.

FDA uviedla, že u pacientov bez príznakov „by sa s pozitívnymi výsledkami malo zaobchádzať ako s predpokladane pozitívnymi, kým ich čo nepotvrdí iný test“.

Jedinci s pozitívnymi výsledkami by sa podľa FDA mali izolovať a vyhľadať ďalšiu starostlivosť u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, zatiaľ čo ľudia, ktorí majú negatívny výsledok testu, ale majú príznaky choroby COVID-19, by sa mali tiež obrátiť na svojho lekára.