Americká Federálna obchodná komisia (FTC) podala žalobu pomocou ktorej sa snaží zablokovať dohodu, na základe ktorej by americký výrobca mikročipov Nvidia prevzal britského rivala Arm. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej hodnota transakcie presahuje 80 miliárd dolárov.

Žaloba predstavuje ďalšiu prekážku pre dokončenie dohody, ktorá už čelí hĺbkovému vyšetrovaniu v Európskej únii a v Británii.

„Nikto si nemyslí, že sa táto dohoda dokončí," uviedol analytik Stacy Rasgon zo spoločnosti Bernstein.

Cenu dohodli v kombinácii hotovosti a akcií

Nvidia oznámila dohodu o prevzatí firmy Arm vlani v septembri. Dohodnutá kúpna cena sa skladá z hotovosti a akcií Nvidie. V čase uzavretia dohody predstavovala 40 miliárd dolárov, medzitým sa však v dôsledku rastu ceny akcií Nvidia viac ako zdvojnásobila.

Spoločnosť, ktorú mnohí z nás poznajú najmä kvôli jej grafickým kartám, avizovala aj užšiu kooperáciu s koncernom Volkswagen. NVIDIA chce nemeckým autám dodať umelú inteligenciu, na samotnom počiatku má pritom byť sériová podoba konceptu ID Buzz.
Neprehliadnite

Európska komisia preskúma ponuku Nvidie na prevzatie dizajnéra čipov ARM

Technológie Arm využíva napríklad aj Apple

Nvidia je známa predovšetkým výrobou čipov, ktoré sa používajú v grafických kartách. Tie sú dôležité napríklad pre videohry. 

Spoločnosť Arm sídli v britskom univerzitnom meste Cambridge a navrhuje čipy pre väčšinu mobilných telefónov a pre počítačové tablety. Jej technológie využívajú napríklad firmy Apple, Samsung alebo Huawei.

Kritika z vlastných radov

Dohoda o prevzatí vyvolala obavy, či si Arm pod novým vlastníkom zachová otvorený prístup k poskytovaniu licencií na svoje technológie. Zamýšľanú transakciu kritizoval okrem iného spoluzakladateľ spoločnosti Arm Hermann Hauser, podľa ktorého Nvidia zničí podnikateľský model britskej firmy. Ten zahŕňa poskytovanie licencií na čipy stovkám podnikov, vrátane niektorých priamych konkurentov Nvidie.

Americký úrad upozorňuje potlačenie konkurencie

FTC uviedla, že navrhované spojenie by poskytlo Nvidii možnosť využiť kontroly nad technológiami spoločnosti Arm na potláčanie konkurentov, čo by viedlo k nižšej kvalite produktov, obmedzeným inováciám a vyšším cenám.

WA 25 archív Tchaj-pej - Na archívnej snímke z 30. mája 2017 šéf amerického výrobcu čipov Nvidia, Jensen Huang, reční na výstave Computex v Tchaj-peji. Spoločnosť Nvidia sa dohodla na kúpe britskej firmy Arm Holdings za 40 miliárd USD (33,74 miliardy eur) od japonskej skupiny SoftBank. V prípade dokončenia akvizície vznikne nový gigant v odvetví. FOTO TASR/AP  

FILE - In this Tuesday, May 30, 2017 file photo, Nvidia CEO Jensen Huang delivers a speech about AI and gaming during the Computex Taip
Neprehliadnite

Nvidia ponúkla Európskej komisii ústupky, aby mohla prevziať rivala Arm

„Poškodilo by to milióny Američanov, ktorí ťažia z produktov založených na technológiách firmy Arm," dodala.

Nvidia to nezdá

Spoločnosť Nvidia uviedla, že sa bude naďalej snažiť preukázať, že koncentrácia by bola pre čipový priemysel prospešná a podporila by hospodársku súťaž. Dodala, že chce proti žalobe FTC energicky bojovať. Vyhlásila tiež napríklad, že chce zachovať otvorený prístup firmy Arm k poskytovaniu licencií.

Čip firmy Nvidia
Neprehliadnite

Výrobca čipov Nvidia píše rekordné výsledky, akcie firmy raketovo rastú