Socha slobody Zdroj: SITA/AP
V prípade menšín upozorňuje americký report na rozšírenú diskrimináciu voči Rómom a pokračujúcu segregáciu ich detí vo vzdelávaní. Upozorňuje aj na antisemitizmus pravicových skupín a ponižujúce vyhlásenia a demonštrácie proti utečencom a migrantom.
Američania si všímajú aj vyjadrenia premiéra Roberta Fica, keď počas spomienky na „protinacistické“ Slovenské národné povstanie, venoval podstatnú časť svojho prejavu migračnej kríze a zopakoval ochotu svojej vlády prijať iba sýrskych kresťanov. Ako uviedol, krajina nevie integrovať ani svoju rómsku populáciu. Správa si všíma aj Ficov výrok po parížskych útokoch, že úrady by mali mať pod dohľadom „každého moslima“ v krajine.
Korupcia bez trestov
Aj napriek vysokému vnímaniu korupcie v krajine, neboli podľa reportu z USA žiadni vysokí úradníci odsúdení za korupciu v priebehu roka. Podľa prieskumu Eurobarometer je pritom až 90 percent občanov presvedčených, že korupcia narastá. Transparency International zas vo svojom prieskume upozornila, že 95 percent občanov verí, že úplatkárstvo je prítomné v zdravotníctve. Pričom 64 percent respondentov to označilo ako rozšírený problém a 22 percent sa rovno priznalo k podplácaniu.
Na druhej strane si však správa všíma odsúdenie bývalého poradcu premiérky Ivety Radičovej Martina Novotého a tiež obvinenie piatich osôb, vrátane dvoch bývalých ministrov, za podvod pri verejnom obstarávaní na ministerstve výstavby.
V priebehu minulého roka prijala vláda nový protikorupčný plán, ktorý sa zameriava na zlepšenie efektivity súdnictva, má zvýšiť transparentnosť a predvídateľnosť legislatívneho procesu a boj proti korupcii. Výsledkom má byť prilákanie ďalších zahraničných investícií.
Pozorovatelia sa však podľa reportu sťažovali, že plán zahŕňa niektoré pozoruhodné prvky. Napríklad analytické centrum, ktoré bolo pripravené narýchlo bez dostatočnej konzultácie s odborníkmi a občianskou spoločnosťou. Správa tiež pripomína, že podľa indexu Basel AML 2015 zaostáva krajina v boji proti praniu špinavých peňazí.
Útoky na slobodu médií
Report amerického ministerstva zahraničných vecí si všíma obavy o rastúcu koncentráciu vlastníctva v mediálnom sektore, čo má ukazovať na potenciálne trvalé ohrozenie slobody tlače. Mediálnemu prostrediu nepomohlo, že členovia predchádzajúceho Ficovho kabinetu odmietli komunikovať s dvoma hlavnými denníkmi.
V máji navyše premiér Robert Fico zrušil Denníku N akreditáciu na zahraničnú cestu, a to pre zverejnenie samolepiek s jeho karikatúrou. Niektorí právni experti konštatovali, že Ficova činnosť mohla byť nezákonná, pretože krajina a jej tlačový zákon vyžadujú, aby vláda poskytovala informácie tlači bez diskriminácie. Medzinárodný tlačový inštitút vyzval premiéra, aby svoje rozhodnutie zvrátil.
Američania si tiež všimli, že Fico hrozil novými žalobami na Hospodárske noviny a Plus 7 dní za články popisujúceho jeho údajné väzby na oligarchov.
V auguste zas finančná skupina Penta, ktorá kúpila niekoľko významných médií, podala žalobu za ohováranie na Denník N pre články o poisťovni Dôvera a vzťahu s Jurajom Širokým. Denník N bol založený bývalými redaktormi denníka Sme, ktorí odišli po ohlásenom majetkovom vstupe Penty do vydavateľstve Petit Press, všímajú si autori 33-stranového amerického reportu.
Stiahnite si celý report.
Vydavateľ TREND.sk, spoločnosť News and Media Holding patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.