V období pred novembrovými voľbami, v ktorých sa vymení celá Snemovňa reprezentantov a jedna tretina Senátu, si liberálna Amerika začína uvedomovať, v akom nebezpečenstve sa ocitla, píše The Guardian.
Pravica minimálne od roku 2008 neskrývane a sústavne rozdúchava oheň občianskej vojny, pričom otvorene propaguje rozbitie únie, politické násilie a zvrátenie volebných výsledkov.
Ľavica diskutuje
Ľavica teraz pomaly, pravdepodobne až príliš neskoro, dookola vedie rovnaké diskusie o katastrofálnom zlyhaní amerických politických inštitúcií. Bidenov štvrtkový prejav vo Filadelfii, jeho pokus definovať predvolebnú tému, bol aspoň z tohto hľadiska dôležitý.
Demokratický líder napokon proti všetkým svojim inštinktom uznal, že niečo ako riziko národného kolapsu skutočne hrozí. „Aj v tejto chvíli, keď tu pred vami stojím, sú rovnosť a demokracia pod paľbou,“ vyhlásil prezident. „A nepredstierajme si, že je to inak," dodal.
Šéf Bieleho domu si dokonca dovolil byť konkrétny a zašiel tak ďaleko, že republikánsku stranu pod vedením svojho predchodcu Donalda Trumpa označil za „hrozbu pre demokraciu“.
Treba brániť demokraciu
Biden má nadanie povedať to, čo je každému zrejmé, akoby na to práve prišiel. Napriek tomu bola jeho diagnóza správna, a práve preto ním navrhovaný plán na odvrátenie hrozby vyznel tak desivo plytko: „Žiadam náš národ, aby sa spojil a zjednotil, a to s jediným cieľom, ktorým je obrana našej demokracie bez ohľadu na to, akú ideológiu vyznávate.“
A to nestačí. Dokonca ani zďaleka. Ak prezident Spojených štátov vyhlási, že demokracia v jeho krajine je ohrozená, potom musí v nasledujúcej vete oznámiť, čo s tým má v úmysle urobiť.
Prvá polovica pôsobenia Bidenovej administratívy totiž odhalila tajnú tragédiu: Prezident natoľko miluje americké inštitúcie, že sa nedokáže prinútiť urobiť to, čo je potrebné na ich záchranu.