Na amerického spotrebiteľa sa valia problémy a výrazný prepad na trhu práce by mohol naštartovať recesiu, domnieva sa jeden z popredných ekonomických stratégov. „Myslím si, že americký spotrebiteľ v podstate klesá ku dnu,“ povedal pre CNBC výkonný riaditeľ finančnej poradenskej firmy Longview Economics Chris Watling.
Množstvo najnovších ekonomických ukazovateľov podľa neho svedčí o tom, že spotrebitelia rýchlo míňajú prebytočnú hotovosť, zatiaľ čo úspory domácností sa dostávajú pod tlak. „Samozrejme, maloobchodné tržby boli za posledných pár mesiacov dosť silné a každý je z toho nadšený, ale v skutočnosti sa deje aj to, že miera úspor domácností sa znížila a rast príjmov bol tri mesiace negatívny,“ vysvetlil Ch. Watling.
„Takže to nie sú celkom dobré správy. Práve naopak, myslím si, že pre spotrebiteľa v USA prichádzajú skutočné výzvy,“ nechal sa počuť expert, aj keď údaje naznačujú, že americká ekonomika by mohla v poslednej časti roka dosiahnuť ďalší skvelý výkon. HDP zaznamenal za tretí štvrťrok nárast o 4,9 percenta. Ide o najsilnejší ekonomický rast USA posledného obdobia.
Mnohí stratégovia, správcovia aktív a generálni riaditelia veľkých spoločností sú však naďalej znepokojení dlhodobými ekonomickými vyhliadkami a hľadajú signály, či sa USA môžu vyhnúť recesii.
„Spotrebiteľ je pod veľkým tlakom a v skutočnosti je pod veľkým tlakom aj trh práce. Mali sme dobrý výplatný mesiac, ale ak sa pozriete na množstvo ukazovateľov toho, kam sa pravdepodobne bude uberať trh práce, mnohé z nich sú na hrane,“ priblížil Ch. Watling. Obáva sa totiž, že negatívny vývoj na trhu práce odštartuje recesiu. Takisto pripomenul, že akciové trhy od júla klesajú, pričom najmä technologický je pod veľkým tlakom. „Myslím si, že USA čakajú ťažké časy,“ dodal stratég.
Lekárska komora naďalej verí v dohodu medzi rezortom zdravotníctva a odborármi
Komora dúfa, že legislatíva nikdy nebude použitá v praxi