Americký najvyšší súd začal rokovať o tom, či môže prezident Joe Biden odpustiť študentské pôžičky, informovali americké médiá. Súd sa však nezaoberá prínosmi a negatívami Bidenovho programu, ale rozhoduje, či Biden ako prezident vôbec má právomoc študentské pôžičky odpúšťať a či majú republikánske štáty nárok žalobu podávať.

Pôžičky a Bidenove právomoci

Zástancovia progresívneho prúdu v USA na narastajúci celkový objem študentských dlhov, ktorý Američania nazhromaždili, poukazujú už roky a vyzývajú federálnu vládu, aby aspoň časť z nich odpustila. Bidenova administratíva tieto hlasy vypočúvala a rozhodla sa dlhy v obmedzenej miere odpustiť. Na čiastočné oddlženie má podľa vlády nárok jednotlivec s príjmom do 125-tisíc dolárov ročne alebo manželské páry s príjmom do 250-tisíc dolárov ročne. Program by podľa novín The New York Times (NYT) pomohol zhruba 40 miliónom Američanov.

Biden pre nedostatočnú podporu Kongresu pre schválenie projektu využil zákon o mimoriadnych situáciách. Ten použil pre pozastavenie splácania pôžičiek aj bývalý prezident Donald Trump v čase vrcholiacej pandémie covidu-19, keď bola americká nezamestnanosť najvyššia od druhej svetovej vojny. Bez posvätenia Kongresu je však program zraniteľnejší voči právnym krokom.
Teraz jeho, predovšetkým republikánski, kritici argumentujú, že Biden programom prekračuje svoje prezidentské právomoci.

Téma pôžičiek v USA rozdeľuje

Redakčná rada The Wall Street Journal, známa pre svoje konzervatívne postoje, minulý týždeň napísala, že ústrednou otázkou prebiehajúceho súdneho sporu je, či „môže prezident odobrať Kongresu jeho moc nad peňaženkou a správať sa ako kráľ“.

Bidenova administratíva naopak argumentuje, že program je šitý na mieru Američanom, ktorí sa po pandémii nachádzajú v horšej sociálno-ekonomickej situácii. „Politická realita je tiež pomerne jednoznačná, hoci to Biely dom neprizná verejne: Tento prístup je najlepší, ak Kongres riešenie problému študentských pôžičiek neberie do vlastných rúk,“ súdi NYT.

Rozhodnutie súdu sa preto nebude týkať len samotného programu odpustenia pôžičiek, ale potenciálne obmedzí prezidentské exekutívne právomoci v prípadoch, keď prezident sám rieši sporné politické či ekonomické otázky. Druhým predmetom sporu je otázka, či štáty, v tomto prípade s republikánskym vedením, vôbec majú právo Bidenov program napádať na súde. Administratíva argumentuje, že štáty nepreukázali, že by ich program nejako poškodzoval.

Ak najvyšší sudcovia dajú za pravdu štátom, pripraví to potenciálne pôdu pre ďalšie súdne podnety zo strany jednotlivých amerických štátov. Z deviatich sudcov Najvyššieho súdu Spojených štátov je teraz šesť konzervatívnych, a tak aspoň nejaké víťazstvo republikánov očakávať možno, súdia médiá.

Ďalšie dôležité správy

Joe Biden
Neprehliadnite

Deväť miliónov Američanov sa potešilo, že im odpustili študentský dlh, tešili sa však márne