Spojené štáty odkomunikovali Iránu a Izraelu, že na Blízkom východe existuje konsenzus, že súčasný konflikt nesmie viac eskalovať. Uviedol to v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
„Nikto by nemal eskalovať tento konflikt,“ zdôraznil Blinken.
Šéf americkej diplomacie dodal, že USA sa venovali intenzívnej diplomacii so spojencami a partnermi, pričom svoje stanovisko k riziku eskalácie sprostredkovali priamo obom hlavným aktérom – Iránu i Izraelu.
Po rozhovoroch s austrálskymi ministrami zahraničných vecí a obrany, ktoré sa konali na Námornej akadémii USA v Annapolise v štáte Maryland, Blinken uviedol, že Spojené štáty intenzívne pracujú na deeskalácii napätia na Blízkom východe a podnikajú kroky, ktoré zabránia rozšíreniu konfliktu.
Upozornil, že „ďalšie útoky len zvyšujú riziko nebezpečných výsledkov, ktoré nikto nemôže predvídať a nikto ich nemôže plne kontrolovať“. Vyzval preto všetky strany v regióne, aby „pochopili riziko nesprávneho vyhodnotenia situácie a prijali rozhodnutia, ktoré napätie upokoja, nie ešte zhoršia“.
Blinken v mene USA opäť potvrdil neochvejnosť záväzku USA pri obrane Izraela „pred útokmi teroristických skupín alebo ich sponzorov“. Dodal, že USA budú pokračovať aj v obrane amerických vojakov v regióne.
Šéf americkej diplomacie narážal na pondelkový raketový útok na vojenskú základňu Ajn al-Asad v Iraku, pri ktorom bolo zranených sedem príslušníkov amerických ozbrojených síl.
Minister obrany USA Lloyd Austin v súvislosti s týmto incidentom vyhlásil, že „Spojené štáty nebudú tolerovať útoky na americké jednotky na Blízkom východe“.