Americký dolár v utorok oslaboval voči košu popredných svetových mien. Reagoval na správu o vývoji inflácie v Spojených štátoch, ktorá v podstate zodpovedala očakávaniam. Niektoré základné ukazovatele však zostali v novembri relatívne zvýšené.

O 18:20 SEČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,2 percenta na 103,87 bodu. Euro voči doláru posilňovalo o 0,3 percenta na 1,0794 USD. Dolár k jenu oslaboval o 0,4 percenta na 145,62 JPY. Kurz eura voči jenu sa znižoval o 0,1 percenta na 157,15 JPY.

Spotrebiteľské ceny v USA v novembri stúpli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,1 percenta, zatiaľ čo v októbri sa nezmenili. V medziročnom porovnaní sa však inflácia spomalila na 3,1 percenta z októbrových 3,2 percenta. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že medzimesačná inflácia zostane nezmenená a medziročná bude predstavovať 3,1 percenta. Bez započítania nestabilných cien potravín a energií sa ceny zvýšili o 0,3 percenta po raste o 0,2 percenta v predchádzajúcom mesiaci.

Stratég Scotiabank Shaun Osborne uviedol, že správa o inflácii potvrdzuje, že ďalším krokom Fedu bude zníženie úrokových sadzieb. Stále však nie je isté načasovanie. Obchodníci už minulý týždeň po správe z trhu práce posunuli svoje očakávania pravdepodobného prvého zníženia úrokov v USA z marca na máj. V stredu sa končí dvojdňové zasadnutie menového výboru Fedu. Banka má zverejniť aktualizované prognózy vývoja ekonomiky a úrokových sadzieb.

Tento týždeň zasadnú tiež Európska centrálna banka a centrálne banky Británie, Nórska a Švajčiarska. Nórsko sa považuje za jedinú krajinu, ktorá by mohla prípadne sadzby zvýšiť.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ekonomická recesia do USA nedorazila, investori by však mali zostať v strehu