Okolo 18:30 stredoeurópskeho času dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,4 percenta a pohyboval sa okolo 102,9 bodu. Euro voči doláru posilňovalo o 0,4 percenta na 1,0916 dolára a k jenu o 0,3 percenta na 157,76 jenu. Dolár voči jenu oslaboval o 0,1 percenta na 144,54 jenu. Za celý štvrťrok si však dolár k jenu pripisuje takmer deväť percent, čo je jeho najvyšší štvrťrok rast za posledný rok.
Americké ministerstvo obchodu v piatok uviedlo, že výdavky spotrebiteľov sa v máji zvýšili o 0,1 percenta. Tempo rastu tak výrazne spomalilo z 0,6 percenta v apríli. Údaj za apríl bol navyše revidovaný smerom nadol z pôvodných 0,8 percenta. Index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) stúpol o 0,1 percenta po aprílovom zvýšení o 0,4 percenta. Medziročne sa zvýšil o 3,8 percenta, čo je spomalenie zo 4,3 percenta v predchádzajúcom mesiaci. PCE je preferovaným ukazovateľom inflácie pre Fed.
„Výdavky boli slabé, zvlášť po očistení od inflácie. Výdavky za tovar klesli a dokonca aj výdavky za služby sa zdajú byť slabšie,“ uviedol hlavný ekonóm firmy Annex Wealth Management Brian Jacobsen. „Inflácia sa posúva smerom nadol. Cesta k dvojpercentnej inflácii je však dlhá,“ dodal. Cieľom Fedu je, aby inflácia predstavovala dve percentá.
Dolárový index v minulých dvoch seansach vzrástol o 0,82 percenta v reakcii na komentár šéfa Fedu Jeroma Powella a solídne ekonomické údaje, ktoré zvýšili očakávania, že Fed tento rok ešte dvakrát zvýši úrokové sadzby, a zároveň oslabili presvedčenie, že by do konca roka mohli sadzby klesnúť. Trhy v súčasnosti čakajú, že Fed na júlovom zasadnutí zvýši základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu.
Investori teraz sledujú, či japonská centrálna banka Bank of Japan uskutoční intervenciu na devízovom trhu. Japonský minister financií Šuniči Suzuki v piatok varoval, že krajina podnikne príslušné kroky, ak bude kurz jenu naďalej oslabovať. Zopakoval tak podobné komentáre ministrov a ďalších predstaviteľov vlády z tohto týždňa.