Americký dolár na záver týždňa mierne oslabuje ku košu mien. Dnešný pokles je korekciou ziskov, ktoré si americká mena pripísala tento týždeň vďaka priaznivejším ekonomickým údajom zo Spojených štátov. Základný trend podľa analytikov zostáva pri dolári zachovaný, keďže spotrebiteľské trhy aj trh práce sú naďalej stabilné, čo nahráva predpokladom, že úrokové sadzby v USA tento rok ešte porastú.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko po 18.00 h SELČ strácal asi 0,1 percenta a pohyboval sa tesne pod 105 bodmi. Dolár voči euru odpisoval 0,1 percenta na 1,0712 dolára, k japonskému jenu mal ale 0,3 percenta k dobru a predával sa za 147,71 jenu. Euro voči jenu si pripisovalo 0,4 percenta na 158,19 jenu.

Napriek poklesu si dolárový index za celý týždeň pripisuje zhruba 0,6 percenta. Spevňuje tak už ôsmy týždeň za sebou, čo je najdlhšia rastová séria od roku 2014. Euro naopak voči doláru 0,3 percenta stráca a je na ceste vykázať stratu ôsmy týždeň za sebou.

„Dolár ťaží z návratu USA k téme výnimočnosti,“ uviedol analytik banky UBS Vassili Serebriakov. Odkazoval tým na lepší výkon americkej ekonomiky v porovnaní so zvyškom sveta.

Údaje zverejnené tento týždeň ukázali, že americký sektor služieb v auguste nečakane nabral na sile a počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti bol minulý týždeň najnižší od februára. V eurozóne však priemyselná výroba v Nemecku, ktoré má najväčšiu ekonomiku v Európe, v júli klesla viac, ako sa očakávalo.

Pravdepodobnosť, že americká centrálna banka (Fed) na novembrovom zasadnutí zvýši základné úrokové sadzby, je stále viac ako 40 percent. Trh však očakáva, že koncom tohto mesiaca Fed úrokové sadzby meniť nebude, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Svetoví boháči dokážu aj za bezvýznamné veci vyhodiť milióny.
Neprehliadnite

Dolár po štatistike sektora služieb v USA vystúpil na šesťmesačné maximum