Americký dolár v utorok posilňuje voči košu mien. Zisky si pripisuje aj voči japonskému jenu, ktorý naopak počas predošlého obchodovania prudko rástol k doláru kvôli podozreniu z japonských intervencií. Americký dolár podporujú najnovšie štatistické údaje z USA. Okolo 18: 15 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, rástol o 0,6 percenta na 106,17 bodu. Euro voči doláru oslabovalo o 0,4 percenta na 1,0683 dolára. Dolár k jenu posilňoval o 0,8 percenta na 157,53 jenu. Euro si voči jenu si pripisovalo 0,4 percenta na 168,13 jenu.
Japonský jen v pondelok výrazne posilnil voči doláru po tom, ako sa dotkol nového 34-ročného minima 160,245 jenu za dolár. Podľa obchodníkov rast jenu spôsobili intervencie japonských úradov na podporu domácej meny. Podľa utorkových údajov japonskej centrálnej banky mohla krajina v pondelok vynaložiť na podporu meny približne 5,5 bilióna jenov (33 miliárd eur).
Dolár podporila štatistika, ktorá ukázala, že náklady na pracovnú silu v USA sa v prvom štvrťroku zvýšili viac, ako sa očakávalo. To pravdepodobne prispeje k oddialeniu toľko očakávaného zníženia úrokových sadzieb v tomto roku. Japonská centrálna banka v utorok ponechala svoj plán mesačných nákupov dlhopisov na máj bez zmeny. Investori do japonských dlhopisov hľadajú náznaky načasovania zníženia nákupu, ktoré by spôsobilo vyššie, atraktívnejšie výnosy a podporilo len.
V Spojených štátoch sa v utorok začína dvojdňové zasadnutie menového výboru centrálnej banky USA. Všeobecne sa očakáva, že sa sadzby meniť nebudú. Trhy však budú pozorne sledovať vystúpenie šéfa Fedu Jeroma Powella, či naznačí smer vývoja politiky centrálnej banky vo svetle posledných údajov o inflácii a z trhu práce. Trhy tento rok odsúvajú predpokladaný termín prvého zníženia úrokových sadzieb v USA. Šance na zníženie úrokov o štvrť percentuálneho bodu v septembri sa teraz pohybujú mierne nad 50 percentami.