Dolár mierne posilňuje ku košu mien, počas obchodovania však väčšinu oslaboval. Trh čaká na ekonomické štatistiky, ktoré by mohli naznačiť, ako sa bude vyvíjať menová politika Fedu. Japonský len po správe o vývoji inflácie posilňuje. Bitcoin vystúpil na dvojročné maximum. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára k šiestim hlavným svetovým menám, okolo 17:10 SEČ rástol o 0,1 percenta na 103,899 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase oslabovalo o 0,1 percenta na 1,0846 USD. Voči japonskému jenu americká mena klesala o 0,2 percenta na 150,40 jenu, zatiaľ čo euro k jenu strácalo tiež 0,2 percenta na 163,13 jenu.
Cena bitcoinu sa ďalej zvyšuje a v utorok popoludní presiahla 57-tisíc dolárov. Za deň sa zvýšila o viac ako desať percent a je najvyššia od konca roka 2021. Podľa analytikov prispievajú k rastu jednak bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF), jednak blížiace sa polenie bitcoinu, takzvaný halving.
Počet digitálnych bitcoinových mincí bol vopred obmedzený na 21 miliónov. Do obehu sa dostávajú postupne a každé štyri roky sa znižuje na polovicu počet denne vygenerovaných virtuálnych mincí. Pri halvingu teda celková ponuka bitcoinov neklesne na polovicu, len ich na trh pôjde menej. Polenie bitcoinu väčšinou vyvolá jeho prudké posilnenie. Doteraz bolo vygenerovaných vyše 19 miliónov bitcoinov.
Miera jadrovej inflácie v Japonsku sa v januári zvýšila na 3,5 percenta po decembrovom raste na 3,7 percenta. Vývoj prekonal očakávania trhu, čo upevnilo očakávania niektorých analytikov, podľa ktorých by japonská centrálna banka mohla do apríla upustiť od záporných úrokových sadzieb.
Zo štatistík mapujúcich americkú ekonomiku čakajú investori najmä na štvrtkovú aktualizáciu indexu výdavkov na osobnú spotrebu (PCE). Index PCE je preferovaným ukazovateľom inflácie pre Fed.