Čínska ekonomika stagnuje; ľudia narýchlo nakupujú zlato ako bezpečné aktívum, aby sa zabezpečili pred ekonomickými neistotami. To posúva ceny drahého kovu na rekordné maximá.

Zlato vo veľkom hromadí aj centrálna banka krajiny, ktorá ho v apríli pridala k dovtedajším zásobám 60-tisíc trójskych uncí. Svoje zlaté rezervy zväčšuje už 18. mesiac za sebou, uvádza Business Insider.

Nejde však len o ekonomickú neistotu v Číne. Zvýšený záujem o zlato je zároveň odrazom silného amerického dolára, ktorý spôsobuje, že pre rozvíjajúce sa krajiny je dovoz tovaru pridrahý.

Index amerického dolára – ktorý meria bázickú hodnotu voči košu šiestich ďalších mien –, tento rok vzrástol o štyri percentá a od začiatku roka 2022 o desať percent. Dôvodom je postupné zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému od marca 2022, čo má tendenciu posilňovať dolár.

Čínsky jüan tento rok k dnešnému dňu stratil 1,6 percenta voči doláru. Za posledných 12 mesiacov je to pokles o štyri percentá a od začiatku roka 2022 je približne o 12 percent nižší oproti doláru.

Ostatné centrálne banky tiež nakupujú zlato. Svetová rada pre zlato (WGC) minulý týždeň v správe napísala, že ďalšími veľkými kupcami boli okrem Číny Turecko a India. „Predstavovali takmer štvrtinu ročného dopytu po zlate,“ uviedla rada. Celkovo centrálne banky na celom svete nakúpili v prvom štvrťroku tohto roka 290 ton zlata, čo je z tohto hľadiska najsilnejší začiatok roka v histórii.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Zlato zdraželo. Pravidelné sporenie je ale dostupné takmer pre každého, tvrdia odborníci