Hansjörga Wyssa považujú americkí konzervatívci za nového Georgea Sorosa. Pravica ho na billboardoch opisuje ako radikálneho švajčiarskeho miliardára s „bankomatmi na temné peniaze“, ktoré v Spojených štátoch označujú financie používané na ovplyvňovanie výsledkov volieb.

Skupina Americans for Public Trust napojená na vplyvného konzervatívneho právneho aktivistu Leonarda Lea dokonca napísala osemstranový dokument, ktorý dokazuje, ako sa republikáni snažia pasovať Wyssa do role nového ľavicového Svengaliho z románu Trilby, píše agentúra Bloomberg.

Démonizácia sa začala

Voľby do Bieleho domu sú už za rohom, a tak sa politický svet zaoberá tým, aké veľké je riziko, že do nich zasiahnu vonkajšie sily. Americká spravodajská komunita varovala, že Rusko opäť využíva špiónov, sociálne médiá a štátne médiá na podkopávanie demokratických volieb všade vo svete. Kampaň proti Wyssovi odhaľuje, aké ťažké je vypátrať „temné peniaze“, ktoré používajú oba politické tábory v polarizovaných Spojených štátoch.

Na jednej strane barikády sú aktivisti ako Leo, ktorý sa v rámci názorového spektra snažil desiatky rokov posunúť americké súdy doprava a v súčasnosti pomáha konzervatívnym skupinám vyzbierať milióny dolárov napríklad na kampane proti potratom. Na strane druhej sú filantropi ako Wyss nalievajúci peniaze do ochrany životného prostredia a zlepšovania zdravotnej starostlivosti.

Okrem záujmu o environmentálnu činnosť toho ale švajčiarsky miliardár so Sorosom nemá veľa spoločného. Pravica nesúhlasí a argumentuje jeho nesmiernym bohatstvom, politickými záujmami a zahraničným pôvodom.

„Najlepší druh obrany je útok,“ zhodnotila Caroline Fredricksonová z think-tanku Brennan Center for Justice. Podporovatelia republikánov, akým je aj Leo, chcú agresívnou kampaňou od seba odviezť pozornosť verejnosti a nasmerovať ju na bohatých liberálov ako Wyss.

Sporné aktivity

Nikto nespochybňuje, že švajčiarsky miliardár daroval americkým organizáciám veľa peňazí, keďže ich má doslova na rozdávanie. Zakladateľ spoločnosti Synthes Holdings a spolumajiteľ britského futbalového klubu Chelsea disponuje podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg majetkom v hodnote vyše desať miliárd dolárov, čo je o tri miliardy viac, než má Soros.

Obidve Wyssove neziskové organizácie – Wyss Foundation a Berger Action Fund, zakazujú používanie darov na priame ovplyvňovanie politických kampaní v Spojených štátoch či podporu konkrétnych kandidátov. Federálne zákony takisto zakazujú cudzincom priamo a nepriamo darovať financie iniciatívam súvisiacim s federálnymi, štátnymi a miestnymi voľbami, ako aj reklamami na podporu politických kandidátov.

Wyss sa však pohybuje vo vplyvných kruhoch, čo by mohli konzervatívci považovať za problém. Je napríklad členom správnej rady think-tanku Center for American Progress s úzkymi väzbami na demokratov. Okrem toho daroval vyše 208 miliónov dolárov neziskovej organizácii Sixteen Thirty Fund, ktorá je centrom politických výdavkov americkej ľavice a nezverejňuje mená sponzorov.

Wyssove tvrdenia neodradili konzervatívne skupiny od toho, aby z neho urobili nepriateľa amerických volieb. Profesorka práva na Kalifornskej univerzite Mary Zieglerová vysvetlila, že konzervatívci museli aj na Sorosa najprv desiatky rokov útočiť, kým z neho mohli spraviť strašiaka extrémnej pravice. Republikáni dnes túto stratégiu skúšajú aj pri Wyssovi, aby zistili, z koho by bol vhodný nový Soros.

Ďalšie dôležité správy

Fico, Pellegrini, Šimečka
Neprehliadnite

Fico na eurovýbore hovoril o vlastizrade opozície v Bruseli, spomenul aj Sorosa