Niekoľko týždňov trvajúca rally na americkom akciovom trhu nasledovala po prudkom výpredaji v prvom polroku. Investori očakávali, že FED začiatkom budúceho roka pozastaví svoje agresívne zvyšovanie sadzieb a investori dúfali, že nedávny pokles cien komodít pomôže zmierniť infláciu.
Na túto prognózu sa však spustila vlna pochybností. V tomto roku už tri rally porovnateľného rozsahu ochabli, pričom akcie zakaždým klesli na nové minimá. Medzinárodná investičná spoločnosť BlackRock, najväčší správca aktív na svete, varovala investorov, že ich čaká ďalšia volatilita, a uviedla, že podhodnocuje akcie na rozvinutých trhoch, pretože očakáva, že inflácia nezačne klesať.
„Myslíme si, že ide o medvedí trh, t.j. trh spojený s negatívnou náladou a situáciou na finančných trhoch," povedal Steve Chiavarone, senior portfólio manažér americkej investičnej spoločnosti Federated Hermes.
Ďalšie sprísnenia zo strany FEDu
Očakávania, že FED ukončí svoje zvyšovanie sadzieb, ktoré ničia trh, skôr, ako sa predpokladalo, pomohli akciám k rastu. Podľa spoločnosti CME (Central Media European Enterprises) takmer dve tretiny investorov veria, že sadzba FEDu bude do marca 2023 na úrovni 3,5 percenta alebo nižšej, pričom pred mesiacom bola tohto názoru len tretina.
Investori očakávajú, že FED prinesie ďalšie sprísnenie o 75 bázických bodov po tom, ako už tento rok zvýšil sadzby o 150 bázických bodov. Nádeje na zmiernenie po tomto kroku by mohli byť stratené, ak spotrebiteľské ceny zostanú v nasledujúcich týždňoch neustále na vysokej úrovni a zopakuje sa tak scenár, ktorý tento rok ťahal akcie nadol, uviedli stratégovia spoločnosti BlackRock. „Údaje o inflácii by mohli prekvapiť smerom nahor - a spôsobiť, že trhy opäť rýchlo ocenia cestu vyšších sadzieb. Výsledok: ďalší výpredaj akcií," dodali.
Medvedie trhy sprevádzané recesiou trvali v priemere 18 mesiacov, počas ktorých akcie klesli v priemere o 35,8 percenta. Bez recesie trvali medvedie trhy v priemere necelých šesť mesiacov s priemerným poklesom o 27,9 percenta.
Očakávania globálneho rastu sú na minime
Viac akcií zaznamenalo nové minimá ako nové maximá na indexe Nasdaq Composite už 76 dní za sebou, čo je najdlhšie takéto obdobie za posledných 20 rokov, povedal Willie Delwiche, investičný stratég spoločnosti All Star Charts. Index sa od svojho júnového minima zvýšil o takmer 9 percent.
Výsledky významných svetových spoločností zohrajú kľúčovú úlohu pri určení ďalšieho smerovania
Prieskum manažérov fondov, ktorý uskutočnila spoločnosť BoFA Global Research, ukázal, že očakávania globálneho rastu a ziskov sú na historickom minime a úroveň hotovosti je najvyššia za posledné dve desaťročia, čo sú dva protichodné ukazovatele, ktoré by podľa bankových stratégov mohli naznačovať väčšie zisky akcií v budúcnosti.
Záujem o akcie v indexe S&P 500 sa medzitým nedávno ocitol na najvyššej úrovni od výpredaja v roku 2020. „Myslíme si, že je možné, že index S&P 500 už dosiahol dno, a ak nie, dosiahne ho v priebehu tretieho štvrťroka," uviedla Lori Calvasina, vedúca americkej akciovej stratégie v RBC Capital Markets.
Christopher Murphy, spoluvedúci derivátovej stratégie v spoločnosti Susquehanna International Group, sa domnieva, že hospodárske výsledky významných spoločností, ako sú Apple a Meta Platforms, by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri určovaní toho, či akcie môžu pokračovať v raste.