Európske akciové trhy čelia mimoriadne slabému roku. Napriek tomu tím stratégov Bank of America (BofA) pod vedením Sebastiana Raedlera očakáva, že zlepšujúce sa fiškálne výdavky v Európe a možné prímerie na Ukrajine môžu zmierniť tlak na vysoké ceny energií, čo by mohlo podporiť ich zotavenie. Na druhej strane, americká ekonomika čelí výzvam v podobe silného dolára a možného oslabenia reálneho disponibilného príjmu.
„Predpokladané zrýchlenie relatívneho tempa rastu v eurozóne znamená taktický rast aj pre európske akcie v porovnaní s globálnymi akciami,“ uviedol S. Raedler. Na základe tejto analýzy zvýšil odporúčanie pre európske akcie z neutrálneho na nadvážené.
Zatiaľ čo stratégovia BofA sa stavajú optimisticky k európskym trhom, väčšina investorov stále vsádza na opačný scenár. Francúzsko čelí politickým nepokojom, čo znižuje dôveru v región, zatiaľ čo americké akciové trhy lákajú kapitál v očakávaní pozitívnych efektov politiky novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Podľa údajov EPFR prilákali americké akciové fondy v roku 2024 až 441 miliárd dolárov, zatiaľ čo európske fondy stratili 56 miliárd dolárov.
Stratégovia BofA upozornili, že medzi býčím sentimentom voči americkým aktívam a medvedím postojom k zvyšku sveta existuje „extrémny nesúlad“. Priznávajú, že ich predpovede sú „nanajvýš nekonvenčné,“ no očakávajú, že dlhopisy, zlato a globálne akcie budú do roku 2025 výkonnostne prekonávať americké trhy.
Medzi kľúčové faktory, ktoré by mohli podporiť rast neamerických aktív, patrí agresívne fiškálne uvoľňovanie v Číne a zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou. Tieto opatrenia by mohli zmierniť očakávané dopady protekcionistickej obchodnej politiky Spojených štátov.