Ekonomika Pittsburghu sa už dávno nespolieha len na oceliarsky priemysel. Keď ho však v stredu navštívil americký prezident Joe Biden, jeho jedinou zastávkou bolo sídlo odborového zväzu United Steelworkers (USW). Priestory budovy boli dokonalou kulisou, keďže šéf Bieleho domu ohlásil plán zvýšiť clá na dovoz čínskej ocele. Čínski výrobcovia ocele a hliníka podľa neho zaplavili globálne trhy lacnými kovmi, vinou čoho prišli obyvatelia Pennsylvánie o pracovné miesta.
Biden mal pre členov zväzu ešte jeden odkaz. Otvorene priznal, že symbol amerického priemyslu – firma U.S. Steel – by mal zostať „v americkom vlastníctve a mali by ho prevádzkovať americkí zamestnanci z amerických oceliarskych odborových zväzov, ktorí sú najlepší na svete“.
Podľa Financial Times svedčí jeho prejav o tom, že USW sa iba so 60-tisíc členmi podarilo v rámci nadchádzajúcich prezidentských volieb dostať do centra diania. Zväz svoj politický vplyv preukázal najmä v otázke zablokovania akvizície U.S. Steelu japonským Nipponom, čím značne skomplikoval vzťah Washingtonu s jedným z jeho najbližších diplomatických spojencov – Japonskom.
Biden aj bývalý americký prezident Donald Trump sa postavili proti dohode s Nipponom, keď sa snažili osloviť voličov z pracujúcej triedy a zástupcov odborov v nerozhodnutých štátoch, akým je Pennsylvánia. Súčasný úradujúci prezident dokonca predsedu USW Davida McCalla nazval priateľom. Ide o významný úspech, keďže odborový zväz sa už desiatky rokov snaží ovplyvniť zlúčenia a akvizície týkajúce sa amerických firiem. Jeho motiváciou je ochrana pracovných miest v spoločnostiach, ktoré majú podľa neho voči zamestnancom ústretovejšie podmienky.