Počet medzinárodných študentov na amerických vysokých školách sa už takmer zotavil z poklesu spôsobeného pandémiou. Prílev indických študentov pomohol vykompenzovať stratu študentov z Číny, píše agentúra Bloomberg.

Podľa údajov Inštitútu medzinárodného vzdelávania (IIE) vzrástol počet zahraničných študentov na amerických školách v akademickom roku 2022/2023 o 12 percent na takmer 1,06 milióna študentov, čo je tesne pod úrovňou z roku 2019. Počet študentov z Indie sa zvýšil o 35 percent na približne 269-tisíc oproti 199-tisícom z roku 2022. Dobehli tým počet študentov z Číny, ktorý bol takmer rovnaký – približne na úrovni 290-tisíc v školskom roku 2022/2023.

„Spojené štáty sú aj po vyše storočí naďalej obľúbenou voľbou pre medzinárodných študentov, ktorí chcú študovať v zahraničí,“ povedal výkonný riaditeľ IIE Allan E. Goodman. Najpopulárnejšími školami boli Newyorská univerzita s 24 296 zahraničnými študentmi a Northeastern University v Bostone s 20 637 zahraničnými študentmi. Kolumbijská univerzita sa s počtom 19-tisíc umiestnila na treťom mieste.

Záujem mladých Indov o americké univerzity možno čiastočne vysvetliť hospodárstvom Indie, ktoré podľa Svetovej banky tento a nasledujúci rok vzrastie o 6,3 percenta. To bude mať za následok zvýšenie príjmov v krajine, vďaka čomu môžu bohatšie rodiny posielať svoje deti do zahraničia, aby zlepšili svoje kariérne šance.

Titul zo zahraničia môže zlepšiť aj spoločenské postavenie rodín s nízkymi a strednými príjmami a ich vyhliadky v oblasti manželských zväzkov. K nárastu záujmu o americké školy prispel aj nedostatok vzdelávacích možností v domácej krajine.

Ďalšie dôležité správy

V Košiciach vyvinuli študenti revolučnú batériu
Neprehliadnite

Košickí študenti vyvinuli inovatívnu batériu, môže zmeniť spôsob uskladňovania energie