Sankcie voči Rusku, v čele ktorých stoja Spojené štáty, sú politickou chybou a zvyšujú riziko jadrovej vojny. Myslí si to bývalý brazílsky minister zahraničných vecí Celso Amorim, ktorý v súčasnosti pôsobí ako poradca brazílskeho prezidentského kandidáta Luiza Inácia Lulu de Silvu, píše agentúra Bloomberg.
Hmatateľná hrozba
Amorim varoval pred hrozbami, ktoré môžu nastať v dôsledku izolácie „veľkého a strategického“ ruského hospodárstva, pričom vysvetlil, prečo by Lula de Silva takéto politické stanovisko nezaujal, ak by v októbri došlo k jeho zvoleniu.
Po prvý raz od kubánskej raketovej krízy sme podľa Amorima svedkami toho, ako takmer na týždennej báze vychádzajú v novinách články o riziku použitia jadrových zbraní. „Je nezodpovedné nesnažiť sa o mier,“ povedal tento týždeň počas rozhovoru.
Lula de Silva v máji spôsobil rozruch, keď časopisu Time povedal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Joe Biden takisto čiastočne nesú vinu za vojnu na Ukrajine, keďže verí, že obaja mohli s Ruskom rokovať o čosi viac.
Podľa Amorima je použitie jadrových zbraní rovnako hmatateľnou hrozbou ako klimatická kríza, nerovnosť či pandémia.
Sankcie takisto posilňujú vzťahy medzi Ruskom a Čínou, dodáva poradca.
Nové smerovanie zahraničnej politiky
Ak by došlo k zvoleniu Lulu de Silvu, tak by sa mohol postaviť do čela mierových rokovaní, myslí si Amorim. Brazília by podľa neho tým pádom pokračovala vo svojej dlhoročnej zahraničnej politiky pod hlavičkou neutrality a mierového riešenia konfliktov.
Pokiaľ ide o Latinskú Ameriku, Lula de Silva by s Argentínou, Paraguajom a Uruguajom zreorganizoval združenie Mercosur a s Venezuelou by znovu nadviazal normálne diplomatické vzťahy.
Išlo by o odklon od niektorých zahraničných politík prijatých súčasným brazílskym prezidentom Jairom Bolsanarom, uzatára Bloomberg.