Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie na nový ruský závod na vývoz skvapalneného zemného plynu Arctic LNG 2 patriaci po spoločnosť Novatek, ktorý mal s exportom začať v nasledujúcich mesiacoch. Jedným z investorov závodu je aj japonská vláda, píše agentúra Bloomberg.

Hoci Japonsko voči Rusku takisto zaviedlo obmedzenia a zakázalo dovoz uhlia, miestna vláda zámerne ignoruje zemný plyn, ktorý krajina používa na výrobu asi tretiny potrebnej elektriny a na vykurovanie domov. Japonsko má málo vlastných zdrojov, a preto aj v dôsledku minuloročnej energetickej krízy začalo zintenzívňovať úsilie o zabezpečenie dodávok LNG.

Japonská vláda navyše trvá na tom, že bez zdrojov z Ruska nebude vedieť uspokojiť energetické potreby krajiny. V roku 2022 preto vyzvala spoločnosti Mitsubishi a Mitsui & Co, aby si investície do LNG projektu Sachalin-2 na ďalekom východe Ruska ponechali. Naopak, spoločnosť Shell, ktorá je najväčším zahraničným akcionárom projektu, svoje podiely po spustení ruskej invázie na Ukrajinu predala.

Nové sankcie na Arctic LNG 2 otestujú vzťahy Japonska s ostatnými krajinami skupiny G7, ktoré voči Rusku zaujímajú čoraz tvrdší postoj. Ruský plyn stále prúdi ako do Japonska, tak aj do Európy, a zatiaľ sa mu do veľkej miery podarilo sankciám vyhnúť.

Vplyv sankcií by mohol byť oveľa výraznejší v porovnaní s tými predchádzajúcimi, povedal Kaushal Ramesh, viceprezident pre výskum trhu s LNG a elektrinou v spoločnosti Rystad Energy. Dôvodom je, že sú priamo namierené proti prevádzkovej spoločnosti namiesto toho, aby nepriamo súviseli s projektmi.

Konzorcium spoločnosti Mitsui a štátneho podniku Jogmec v závode Arctic LNG 2 vlastní desaťpercentný podiel. Ročne z neho má získavať dva milióny ton skvapalneného zemného plynu, čo predstavuje približne tri percentá z celkových zazmluvnených dodávok Japonska.

Ďalšie dôležité správy

Diamant.
Neprehliadnite

Únia chystá sankcie na obchod s ruskými diamantmi či hliníkom