Za menej ako mesiac priniesli americké raketomety HIMARS Ukrajine niekoľko pozoruhodných víťazstiev v boji proti ruskej armáde, a to aj hlboko za frontovou líniou, píše denník The Financial Times.

Tento týždeň dorazili na Ukrajinu štyri kusy salvových raketometov HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), čím sa ich celkový počet v krajine zvýšil na 20. Kyjev však tvrdí, že potrebuje viac takýchto zbraní.

Ukrajinci používajú americké raketomety na útoky na ruské sklady zbraní zbraní. Ich cieľom je zároveň sťažiť zásobovanie ruských síl v Chersonskej oblasti a potlačiť palebnú prevahu Rusov, ktorá im pomohla napredovať na východe Ukrajiny.

Mimo východnej Ukrajiny je Cherson jediné veľké mesto, ktoré majú Rusi pod kontrolou. Jeho poloha na západnej strane rieky Dneper a vzdialenosť od ruských zásobovacích trás z neho robia lákavý cieľ pre roztiahnutú ukrajinskú armádu.

Nemenovaný miestny predstaviteľ tvrdí, že Ukrajinci dobyli späť už takmer 50 dedín v okolí Chersonu.

Ukrajinskí predstavitelia sa však obávajú, že bitka o znovuzískanie kontroly nad mestom môže byť jedinou podstatnou protiofenzívou, ktorú budú môcť vykonať do zimy. Sú nútení prideľovať muníciu pre raketomety len na niekoľko výstrelov denne.

„Poznáme všetky súradnice, všetky pozície ruských skladov a veliteľských a riadiacich staníc, ale nedostatok munície obmedzuje schopnosť Ukrajiny skutočne zmeniť situáciu,“ uviedol jeden predstaviteľov.

Ďalšie dôležité správy

KK19 Washington - Hovorca Pentagónu John Kirby hovorí počas tlačovej konferencie vo Washingtone 29. marca 2022. Rusko presúva malý počet svojich vojenských síl pri Kyjeve, avšak nesťahuje ich a hlavné mesto Ukrajiny zostáva ohrozené. Uviedol to v utorok hovorca amerického ministerstva obrany. FOTO TASR/AP
Pentagon spokesman John Kirby speaks during a media briefing at the Pentagon, Tuesday, March 29, 2022, in Washington. (AP Photo/Alex Brandon)
Neprehliadnite

Pentagón odmietol tvrdenie Ruska, že zničilo šesť systémov HIMARS