Americká kolekcia uniforiem pre olympijské hry je síce v tradičných národných farbách - červenej, bielej a modrej, ale bola vyrobená v Číne. Podľa agentúry AP to rozhnevalo množstvo vysoko postavených kongresmanov.
„Som naštvaný. Olympijský výbor by sa mal hanbiť. Myslím si, že by mali vziať všetky uniformy, dať ich na jednu veľkú kopu, spáliť ich, a potom začať úplne od začiatku,“ povedal v emotívnom vystúpení šéf demokratov v Senáte Harry Reid. Pridal sa k nemu aj republikánsky šéf Snemovne reprezentantov John Boehner.
Americkí politici tvrdia, že domáci textilný priemysel čelí ekonomickým problémom a podobné prestížne zákazky by mohli pomôcť jeho oživeniu. "Nie je to len o značke, ale aj o ekonomických riešeniach," povedal pre AP republikánsky kongresman Steve Israel. "Dnes máme v krajine 600-tisíc neobsadených výrobných pracovných miest a olympijský výbor vyváža výrobu do Číny. Nie je to len poburujúce, je to hlúpe," cituje AP S. Israela.
Olympijský výbor sa kritike bráni s tým, že návrhy a výrobu uniforiem zaistila americká firma Ralph Lauren. Výbor tiež uviedol, že na rozdiel od ostatných na svete nie je financovaný štátom, a preto je vďačný za podporu sponzorov. Výrobca uniforiem sa k afére odmietol vyjadriť.
Súčasná kritika nie je prvým rozporuplným prípadom okolo amerických firiem a sponzorstva olympiády. Keď výrobca automobilov General Motors stiahol svoju podporu pre tím, výbor sa obrátil na nemeckú automobilku BMW. Výbor tiež prijal peniaze od ropnej spoločnosti BP aj po tom, ako nehoda ropnej plošiny Deepwater Horizon znečistila časť pobrežia USA, za čo si vyslúžil kritiku od politikov aj enviromentálnych organizácií.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP