Spojené štáty čelia jednej z najväčších slabín, ktorú odhalil minuloročný krach Silicon Valley Bank (SVB) a ďalších regionálnych poskytovateľov pôžičiek. Bloomberg pripomína, že pred zánikom v marci 2023 mala SVB na konte viac ako 30 varovaní orgánov dohľadu. K júnu 2023 zaznamenalo 18 veľkých bánk, na ktoré dohliada Federálny rezervný systém, 221 nevyriešených prípadov, oproti 157 o rok skôr. Fed má pod dohľadom tie banky, ktoré majú aktíva viac ako 100 miliárd dolárov, ale nie sú medzi ôsmimi globálnymi systémovo dôležitými inštitúciami. Približne polovici sa nepodarilo dosiahnuť od Fedu uspokojivý rating, a to najmä v dôsledku nedostatkov v riadení rizík v oblastiach kybernetickej bezpečnosti a dodržiavania pravidiel boja proti praniu špinavých peňazí.

Vedieť o problémoch bánk môže byť pre investorov veľmi dôležité vzhľadom na škody, ktoré v ich dôsledku môžu vzniknúť. Americký zákon o cenných papieroch vyžaduje, aby spoločnosti takéto podstatné informácie zverejňovali. Bankové regulačné orgány ich však považujú za dôverné a v polročných správach poskytujú iba súhrnný prehľad. To udržuje trhy v nevedomosti a znižuje tlak na manažérov, aby rýchlo riešili vzniknuté problémy.

Nepriehľadnosť sa týka aj najzávažnejších situácií, v ktorých Fed dospeje k záveru, že banke hrozí strata štatútu finančnej holdingovej spoločnosti. Nemohla by tak vykonávať akvizície ani vstupovať do nových oblastí podnikania. Logika je taká, že ak banka nemôže dobre riadiť svoje existujúce podnikanie, expanzia by bola neobozretná.

Keby platil prísnejší režim pred pár rokmi, kríza SVB by možno nikdy nevznikla. Ak by banka na varovania orgánov dohľadu reagovala rýchlejšie, napríklad navýšením kapitálu a znížením expozície voči dlhodobým úrokovým sadzbám, mohla by fungovať aj dnes, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

EURO, Bankovky a mince
Neprehliadnite

Podnikové dlhopisy denominované v eurách sú vystavené riziku