Akcie v Spojených štátoch na záver týždňa oslabili. Investori sa vyhýbali veľkým stávkam a hodnotili nové ekonomické údaje s cieľom posúdiť stav ekonomiky. Pre varovanie pred vyššou štvrťročnou stratou, ako sa očakáva, sa prepadli akcie výrobcu lietadiel Boeing.

Index Dow Jones klesol o 140,82 bodu, teda 0,32 percenta, na 44 424,25 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 sa znížil o 17,47 bodu, čiže 0,3 percenta, na 6 101,24 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa prepadol o 99,38 bodu, čiže 0,5 percenta, na 19 954,30 bodu.

Za celý týždeň však všetky tri indexy vzrástli. Dow Jones stúpol o 2,12 percenta, S&P 500 si pripísal 1,74 percenta a Nasdaq 1,65 percenta.

Dnešný prieskum S&P Global ukázal, že podnikateľská aktivita v USA v januári spomalila na deväťmesačné minimum pre rastúce cenové tlaky. Firmy ale hlásili vyšší nábor zamestnancov. To podporuje opatrný prístup centrálnej banky USA (Fed) k menovej politike v tomto roku. Konečný odhad indexu spotrebiteľskej nálady, ktorý zverejnila Michiganská univerzita, potom klesol na 71,1 bodu z predbežného odhadu 73,2 bodu.

Budúci týždeň zasadá menový výbor Fedu. Obchodníci nepredpokladajú, že by zmenil úrokové sadzby. Trhy teraz očakávajú zníženie úrokov v júni. Investori sa pripravujú aj na množstvo dôležitých údajov o inflácii a hospodárskom raste, ktoré budú zverejnené na budúci týždeň.

Dnes posilnilo šesť z celkovo 11-tich čiastkových sektorov indexu S&P 500, na čele s energetickými spoločnosťami. Naopak najväčšie straty zaznamenali technologické firmy na čele s Texas Instruments. Akcie spoločnosti American Express napriek kvartálnemu rastu zisku o 12 percent oslabili. K poklesu indexu Dow Jones potom najviac prispel Boeing, ktorý varoval, že jeho strata za štvrtý štvrťrok by mohla predstavovať štyri miliardy dolárov. Naopak, akcie mobilného operátora Verizon vďaka rastu počtu predplatiteľov posilnili.

„V súvislosti s prvým týždňom pôsobenia novej administratívy pretrváva politická neistota, ktorá bude pravdepodobne trvať niekoľko ďalších týždňov," uviedol stratég firmy Global X Scott Helfstein. Investori sa obávajú, že navrhované clá nového amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohli prehĺbiť inflačné tlaky a spomaliť znižovanie úrokov Fedom. Trump sa tento týždeň niekoľkokrát zmienil o obchodnej politike, neposkytol však konkrétne podrobnosti k svojim plánom.

Dolár dnes oslabuje ku košu mien a za celý týždeň si pripísal najvyšší pokles za viac ako rok. Dôvodom je očakávanie, že clá zavedené Trumpom budú nižšie, ako sa predtým očakávalo, a pravdepodobne nevyvolajú obchodnú vojnu. Trump vo štvrtok uviedol, že jeho rozhovor s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v minulom týždni bol priateľský a myslí si, že by mohol s Čínou dosiahnuť obchodnú dohodu.

Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesol o 0,6 percenta na 107,45 bodu. Za celý týždeň stratil 1,73 percenta. Euro voči doláru posilnilo o 0,8 percenta na 1,0495 dolára. Dolár k jenu oslabil o 0,1 percenta na 155,91 jenu. Euro voči jenu vzrástlo o 0,7 percenta na 163,62 jenu.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 archív Frankfurt - Na archívnej snímke z 25. októbra 2013 vývoj indexu DAX na grafe na burze vo Frankfurte nad Mohanom. Deutsche Börse chce rozšíriť svoj hlavný burzový index DAX na 40 firiem zo súčasných 30. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 25.10.2013, Hessen, Frankfurt/Main: ILLUSTRATION - Die Anzeigetafel mit der Dax-Kurve zeigt auf dem Parkett der Wertpapierbörse ein steigende Richtung (Doppelbelichtung). (zu dpa
Neprehliadnite

Nemecký index Dax zažíva rozprávkový začiatok roka, prekonáva rekord za rekordom