Americké akcie v stredu oslabili. Investori hodnotili zápisnicu z júnového zasadnutia Výboru pre menovú politiku amerického Federálneho rezervného systému (Fed) a okrem toho očakávali nadchádzajúce ekonomické štatistiky, najmä piatkovú správu o americkom trhu práce.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických spoločností, klesol o 0,38 percenta a uzavrel sa na úrovni 34 288,64 bodu. Širší index S&P 500 si odpísal 0,2 percenta na 4 446,82 bodu, zatiaľ čo index Nasdaq Composite, ktorý zahŕňa mnoho spoločností zo sektora špičkových technológií, si odpísal 0,18 percenta a obchodovanie uzavrel na úrovni 13 791,65 bodu.

Zo zápisnice Fedu vyplynulo, že väčšina centrálnych bankárov sa na júnovom zasadnutí zhodla na ponechaní úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni, aby Fed získal čas na posúdenie, či bude potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb. Aj po zverejnení zápisnice sa väčšina investorov prikláňa k tomu, že Fed na júlovom zasadnutí zvýši základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu.

Pred zasadnutím budú zverejnené kľúčové ekonomické údaje vrátane piatkovej správy o nezamestnanosti v USA za minulý mesiac. Podľa prieskumu agentúry Reuters ekonómovia očakávajú, že americká ekonomika v júni vytvorila približne 225 000 nových pracovných miest. V prípade miery nezamestnanosti predpokladajú pokles na 3,6 percenta.

„Trhy sú vo vyčkávacom režime a čakajú na ekonomické údaje,“ povedal analytik Paul Nolte zo spoločnosti Murphy&Sylvest Wealth Management. „Keďže od týchto údajov závisí Fed, závisí od nich aj trh,“ dodal.
Nové objednávky tovarov vyrobených v USA v máji vzrástli menej, ako sa očakávalo, čo vyvolalo obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu. Aktivita v čínskom súkromnom sektore služieb medzitým podľa prieskumu v júni rástla najpomalším tempom za posledných päť mesiacov.

Akcie firiem vyrábajúcich čipy klesli po tom, ako Čína oznámila, že obmedzí vývoz niektorých kovov, ktoré sa vo veľkej miere používajú v polovodičovom priemysle. Philadelphia Semiconductor Index, ktorý sleduje tri desiatky najväčších výrobcov čipov, oslabil. Klesli akcie spoločností Intel (o 3,3 percenta) a Texas Instruments (o 1,8 percenta).

Akcie spoločnosti Meta Platforms získali necelé tri percentá. Vzrástli pred očakávaným spustením jej aplikácie Threads, ktorá bude konkurovať Twitteru. Meta Platforms zatiaľ nebude ponúkať aplikáciu v Európskej únii. Spoločnosť vyhodnocuje reguláciu EÚ týkajúcu sa zdieľania údajov medzi novou platformou a Instagramom.

Na devízových trhoch dolár posilnil, pričom mierne získal po zverejnení zápisnice z rokovania Fedu. Dolárový index, ktorý meria hodnotu dolára voči košu šiestich hlavných svetových mien, krátko po 22. hodine SEČ pridal 0,3 percenta na 103,35 bodu. Euro voči doláru kleslo približne o štvrť percenta na 1,0854 dolára.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Technologický Nasdaq Composite má za sebou najlepší polrok